EKE6302.HT/2 - Eesti kirjanduse uuenemine ("Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs" koolituse moodul)
Toimumise aeg
03.02.2025 - 30.06.2025
Registreerimise tähtaeg
26.08.2024
Toimumise koht
Tallinn, Narva mnt 29, Tallinna Ülikool
Maht
156 akadeemilist tundi (kontaktõpe 56 tundi, iseseisevõpe 100 tundi)
Sihtgrupp
täiskasvanud, kes soovivad saada eesti keele ja kirjanduse õpetajaks ja enne õpetajakoolituse magistrikavale astumist omandada eelteadmis; kirjandushuvilised, kes soovivad oma teadmisi eesti kirjanduse valdkonnas täiendada.
Eesmärk
Omandada süstematiseeritud ja tänapäevaselt mõtestatud teadmisi eesti kirjandusest 19. sajandi viimasest veerandist kuni 1940. aastateni. Kujundada oskus iseseisvalt töötada eri ajajärkudest pärit ilukirjanduslike ja kirjandusuurimuslike tekstidega. Kogeda konkreetsete ilukirjanduslike ja kirjandusuurimuslike tekstide iseseisvat analüüsimist.
Sisu
Eesti kirjandus 19. sajandi viimasest veerandist kuni 1940. aastateni. Eesti kirjanduse põhimõttelisemad probleemid: elu-, vaimu- ja võimulähedus, esteetilised hoiakud realismi ja modernismina. E. Vilde mõju eesti kirjandusele (ajalooline triloogia, “Mäeküla piimamees”, “Pisuhänd”, “Tabamata ime”). A. Kitzbergi “Libahunt”. Noor-Eesti, Siuru ja Tarapita tegevus. G. Suitsu, J. Vares-Barbaruse, M. Underi, H. Visnapuu luule. A. H. Tammsaare looming („Tõde ja õigus“, „Ma armastasin sakslast“). F. Tuglase novellistika. Iseseisva Eesti Vabariigi kirjanduselu. A. Gailiti („Toomas Nipernaadi“) ja P. Vallaku looming. Näitekirjandus ja H. Raudsepp („Mikumärdi“). Arbujad (H. Talvik, B. Alver). J. Sütiste luule. 1930. aastate proosa. J. Semper, K. A. Hindrey, A. Jakobson, E. Kippel, M. Metsanurk, A. Mälk, A. Kivikas („Nimed marmortahvlil“), K. Ristikivi (Tallinna triloogia). Perioodi võtmeteoste analüüs ja seostamine kirjandusloolise kontekstiga.
Õpiväljundid
on omandanud ülevaate põhisuundumustest ja mõistetest eesti kirjanduses 19. sajandi viimasest veerandist kuni 1940. aastateni; on täiendanud oskust analüüsida eri ajajärkudest pärinevaid ilukirjanduslikke ja kirjandusloolisi tekste ja oskust formuleerida ilukirjanduslike teoste lugemisel tekkivaid mõtteid.
Eeldused
Eesti keele oskus emakeelena või C1 tasemel, vähemalt bakalaureusekraad
koolitaja kompetentsus
Doktori- või magistrikraad; valdkondlik töökogemus; täiskasvanute koolitamise kogemus.
Lõpetamistingimused
Õppimine toimub nii lähiõppe kui ka e-õppe vormis, aga suurem osakaal on lähiõppel. Aine läbiviija kirjeldab õppemeetodeid, sh iseseisvaid töid esimestes loengutes.
Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument
TLÜ tunnistus
Koolitajad
eesti kirjanduse dotsent Ave Mattheus, prantsuse kirjanduse ja kultuuri dotsent Kaia Sisask
Kursuse hind
1260 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
Hind kehtib kogu mikrokraadiprogrammile (3 moodulit).
Minimaalne osalejate arv
1