LTC0412/1 - Elektrilise võnkeringi konstrueerimine

Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

08.04.2022 - 09.04.2022

Registreerimise tähtaeg

04.04.2022

Toimumise koht

Veebikeskkond Zoom, Narva mnt 25, Tallinn

Maht

16 akadeemilist tundi (kontaktõpe 16 tundi)

Sihtgrupp

Gümnaasiumi füüsika õpetajad, teadus- ja huviringide juhendajad

Eesmärk

osata tekitada huvi looduse ja loodusteaduste vastu, mis aitaks kinnistada kooli füüsikakursuses õpitud teooriat; lahendada huvitavaid eksperimentaalseid ülesandeid; osata kujundada valmisolekut ülikoolis loodusteaduste ainete õppimiseks.

Sisu

Lihtsaima elektromagnetilise võnkeringi osad, tööpõhimõtted ja iseloomustavad füüsikalised suurused. Võnkeringi komponentide valikute kriteeriumid ja põhimõtted. Võnkeringi konstrueerimine ja seadistamine. Laboratoorse töö juhendi koostamise alused. Eksperimendi teostamine: võnkeringi parameetrite mõõtmine, võnkumise perioodi ja sumbuvusteguri määramine. Eksperimendi tulemuste ja teooria kokkulangevuse analüüsimine. Ülevaade praktilise tegevuse käigus katsete analüüsioskustest elektri- ja magnetismi õpetuses.
Elektromagnetismi õppesisu riiklik õppekava (RÕK; gümnaasiumi füüsika III kursus „Elektromagnetism“)

Õpiväljundid

on saanud teoreetilise ülevaate elektromagnteliste võnkeringide algkomponentide valiku kriteeriumitest ja koostamise füüsikalistest põhimõtetest (kondensaatori mahtuvuse ja pooli induktiivsuse valiku põhimõtted ja takistuse rollist võnkeringis); mõistab elektromangnetilise võnkeringi komponentide omaduste optimeerimise vajalikkust; konstrueerib algkomponentidest toimivat lihtsaimat elektromangnetilist võnkeringi; koostab laboratoorse töö juhendi, mida on võimalik gümnaasiumis füüsika õppimisel kasutada; rakendab elektromagnetismi seadusi eksperimendi kirjeldamisel ja analüüsil; hindab saadud tulemuste õigsust ja võrdleb teooriast tulenevate järeldustega.

Eeldused

kuulumine sihtrühma, huvi loodusteaduste vastu

õpikeskkond

Veebikeskond zoom ja spetsiaalselt sisustatud labor.

koolitaja kompetentsus

Erkki Soika töötab Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituudis füüsika didaktika lektorina ja on tegelenud füüsikaõpetajate koolitaja ning õppejõuna 2005. aastast. Alates 2016. aastast on ta Tallinna Ülikoolis gümnaasiumi loodusteaduslike ainete õpetajate õppekava kuraator.

Lõpetamistingimused

Koolituse käigus valminud õppematerjali (konstrueeritud elektromagnetiline võnkering ja laboratoorse töö juhend) koostamine ja esitlemine. Kõik koolituse käigus valminud materjalid ja loodud vahendid jäävad koolitusel osalejatele. Osaleja saab praktilise tegevuse käigus ülevaate elektromagnetismi alaste katsete läbiviimisest ja ohutustehnikast.
Praktiliseks tegevuseks on tutvumine kondensaatorite ja induktiivpoolide tööpõhimõtetega. Eksperimendi teostamisel kasutame Pasco või Vernier`i voltmeetrit.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tõend

Koolitajad

Erkki Soika

Kursuse hind

170 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
Koolituse õppematerjale ja õppevahendeid. Osaleja saab endga kaasa seminaril koostatud õppevahendi.

Korraldaja

Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 639 1751, katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

10

AJAKAVA

aeg teema koolitaja + asutus ruum
08.04.2022 10:00-17:00 Teoreetilline teema käsitlus ja semianritöö Erkki Soika Veebikeskkond Zoom
09.04.2022 10:00-17:00 Praktiline seminar: konstrueeritud elektromagnetiline võnkering ja laboratoorse töö juhendi koostamine ja esitlemine Erkki Soika T - 202 (Tallinn, Narva mnt 25)