HRC0526/3 - Õpetaja ja õpilane õppijatena koolis ja ühiskonnas ("Õppimise ja õpetamise alused" koolituse moodul)
Toimumise aeg
26.01.2026 - 19.06.2026
Registreerimise tähtaeg
20.08.2024
Toimumise koht
Tallinna Ülikool Narva mnt 25 Tallinn
Maht
156 akadeemilist tundi (kontaktõpe 96 tundi, iseseisevõpe 60 tundi)
Sihtgrupp
õpetajana töötavad või alustavad isikud, kellel puudub pedagoogiline (õpetajakoolitus) ettevalmistus
Eesmärk
Omandada süsteemne arusaam koolist kui institutsioonist ja seda mõjutavatest teguritest ning kooli mõjust ühiskondlikele suhetele ja sidusrühmadele; saada ülevaade pedagoogilistest süsteemidest ja nende mõjust kasvatus- ja õppeprotsessile; saada ülevaade inimesekäsitustest; arutleda inimese individuatsiooni ja individuaalsuse üle kasvatusfilosoofilisest vaatepunktist; analüüsida kasvatustegelikkust, lähtudes kasvatusteaduslikust, pedagoogilis-psühholoogilisest ja didaktikaalasest süsteemsest teadmusest; analüüsida tõhusa tegutsemise võtteid eri (koolikeskkonna) situatsioonides, kujundada arusaam põhilistest nõustamisoskustest, et olla koolis esmaseks abistajaks õpilastele ja toetajaks kolleegidele ja lapsevanematele; saada ülevaade klassijuhatajatööst koolis.
Sisu
Õpetajaharidus, seadusandlus, kutse-eetika. Nõustamisoskused õpetajale. Nõustamisprotsessid. Klassijuhataja koostöö kolleegiga, lapsevanemaga. Arenguvestlused ja tagasisidestamine. Kaasamine, erisused ja konfliktid grupis. Kriisipedagoogika, sotsiomeetria. Õpetaja kui juht (juhtimisstiilid: jagatud ja kaasav juhtimine), õpetaja ja kogukond: vastutus võrgustikukoostöö toimimise tagamiseks. Kool kui kasvatustegelikkus. Väärtused kasvatuses ja kasvatusväärtused. Koolikultuur ja pedagoogilised süsteemid. Ülevaade inimesekäsitustest (kasvatus)filosoofias. Ideoloogia ja võim, nende roll kasvatuse kui praktika ning kasvatusfilosoofia kujunemisel ja teostumisel. Kasvatusfilosoofia isiksusliku arengu teekonnana.
Õpiväljundid
mõtestab kasvatuse seotust ajastu ja ühiskonnaga, kooli institutsionaalse raamistiku nähtavat ja varjatud toimet isiksusele; teab nüüdisaegsetest pedagoogilistest süsteemidest, neist lähtunud innovatiivsetest praktikatest, analüüsib nende mõju ja kasutusväärtust kasvatus- ja õppeprotsessis; analüüsib kasvatustegelikkust ja rakendab tõhusa tegutsemise võtteid (koolikeskkonna) eri situatsioonides, lähtudes kasvatusteaduslikust, pedagoogilis-psühholoogilisest ja didaktikaalasest süsteemsest teadmusest; on teadlik õpetaja vastutusest ja võimalustest muutuvas koolis ja ühiskonnas, reflekteerib oma professionaalset identiteeti, tegevust õpetajana (sh seadusandlus ja õpetaja kutse-eetika); on teadlik oma mõjust õpilaste väärtusmaailma ja enesemääratlusprotsesside kujundajana, suunab vastavaid protsesse klassiruumis ja kogukonnas; teab põhilistest nõustamisoskustest, juhib gruppi nii aineõpetaja kui ka klassijuhatajana, väärtustab, planeerib ja viib läbi ühistegevusi ja arenguvestlusi, teeb koostööd kolleegide ja hariduse sidusrühmadega (mh lapsevanemad, tugisüsteemid, kogukond).
Eeldused
Kuulumine sihtrühma
õpikeskkond
Tagatud on tänapäevased, õppeprotsessi toetavad ruumid: olemas on vajalik tehnika, võimalus ruumi vastavalt vajadusele kujundada, rühmatööde tegemiseks piisavalt eraldumise võimalused jne.
koolitaja kompetentsus
Vähemalt MA, täiskasvanute koolitamise kogemus, hariduse valdkonnas tegutsemise kogemus vähemalt 5 aastat.
Lõpetamistingimused
Artiklite ja vaatluste analüüsid ning enesekohased refleksiooniülesanded e-didaktikumis.
Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument
TLÜ tunnistus
Koolitajad
Karoline Säde, Elisabeth Vardja-Kangur, Kristiina Vaas jt
Kursuse hind
2150 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
Hind kehtib kogu mikrokraadiprogrammile (6 moodulit). Võimalus tasuda osade kaupa.
Minimaalne osalejate arv
3