HRC0008/6 - Tänapäeva sõjalised kriisid ja relvakonfliktid ("Riigikaitseõpetus" koolituse moodul)

Osalejate arv on täis!

Toimumise aeg

27.01.2025 - 16.06.2025

Toimumise koht

Tallinn, Narva mnt 25

Maht

156 akadeemilist tundi (kontaktõpe 24 tundi, iseseisevõpe 132 tundi)

Sihtgrupp

õpetajahariduse üliõpilased, tegevõpetajad ja isikud, kellel on kutsekesk- või kõrgharidus ja läbitud sõjaväeline baasväljaõppe kaitseväes või Kaitseliidus (TSOBKkl) ning õpetavad või soovivad koolis õpetama asuda riigikaitse valikainet.

Eesmärk

Kujundada arusaam rahvusvaheliste kriiside, konfliktide, sõdade põhjustest ja tunnustest; 20. ja 21. sajandi rahvusvahelise julgeolekukeskkonna ohtudest, toimijatest ja riikidevahelistest suhetest valitud näidete toel ning rahvusvahelise sõjaõiguse eesmärkidest ja otstarvest.

Sisu

Sissejuhatus relvakonfliktidesse: klassikaline sõjapidamine; sümmeetria ja asümmeetria sõjalises arusaamas; rahuvalve ja rahutagamine; relvastatud vastupanu; mäss ja mässutõrje. Rahvusvahelised kriisid ja konfliktid valitud näidete toel. Rahvusvaheline poliitika ja selles osalejad ning poliitika teostamise vahendid. Riikide omavahelised suhted 20. ja 21. sajandil. Ohud julgeolekule: asümmeetrilised ohud, küberohud, rahvusvaheline terrorism. Rahvusvahelise sekkumise põhjused ja tagajärjed, sõjalised operatsioonid, rahuvalve ja rahutagamine. Rahvusvaheline sõjaõigus. Eesmärk ja otstarve. Kohaldamine.

Õpiväljundid

teab ja mõistab kriiside, konfliktide ja sõdade põhjusi ja tunnuseid ning nende ärahoidmiseks või ohjamiseks kasutatud meetodeid; teab ja mõistab 20. ja 21. sajandi rahvusvahelise julgeolekukeskkonna erisusi valitud näidete toel; oskab omandatud teadmisi edasi anda gümnaasiumiastme ja kutseõppe õpilastele.

Eeldused

õpetajahariduse üliõpilased, tegevõpetajad ja isikud, kellel on kutsekesk- või kõrgharidus ja läbitud sõjaväeline baasväljaõppe kaitseväes või Kaitseliidus (TSOBKkl) ning õpetavad või soovivad koolis õpetama asuda riigikaitse valikainet.

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased, õppeprotsessi toetavad ruumid: olemas on vajalik tehnika, võimalus ruumi vastavalt vajadusele kujundada, rühmatööde tegemiseks piisavalt eraldumise võimalused jne.

koolitaja kompetentsus

Magistrikraad, täiskasvanute koolitamise kogemus vähemalt 5 aastat, valdkonnas tegutsemise kogemus vähemalt 3 aastat. Kursuse läbiviijate valikul lähtutakse põhimõttest, et kaasatud oleks Tallinna Ülikooli kompetents, praktikud haridusmaastikult ja koolitajad, koostööpartnerid, eksperdid teistest organisatsioonidest

Lõpetamistingimused

Aktiivne osalemine lähiõppes ja kirjaliku testi tegemine. Iseseisev töö: kursuse materjali iseseisev omandamine vastavalt kohustuslikule kirjandusele ja loengumaterjalidele.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Meidi Sirk, Margit Gross, Margo Klaos, Peeter Kuimet

Kursuse hind

0 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Haridusteaduste instituut, Kristi Kivisild, 6199521, kristi.kivisild@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

16