EKL7343.HT/3 - Kirjastamise alused ja kirjandusliku teksti toimetamine ("Keeletoimetamine" koolituse moodul)
Toimumise aeg
27.01.2025 - 30.06.2025
Registreerimise tähtaeg
02.09.2024
Toimumise koht
Tallinna Ülikool, Narva mnt 29, Tallinn
Maht
156 akadeemilist tundi (kontaktõpe 28 tundi, iseseisevõpe 128 tundi)
Sihtgrupp
keeletoimetajad, kes soovivad oma erialaseid teadmisi ja oskusi täiendada; keelehuvilised, kes soovivad saada paremat ettevalmistust tekstide toimetamiseks.
Eesmärk
tutvuda praktilise kirjastustegevuse ja kirjandusliku toimetamisega, saada ülevaade tänapäevasest kirjastustegevusest Eestis, arendada oskust orienteeruda kirjastamisprotsessi eri etappides, omandada kirjanduslikke, õiguslikke ja majanduslikke teadmisi, mis on vajalikud kirjastamiseks.
Toimetamise osas on eesmärgiks tutvustada kirjandusliku toimetamise eripära ning anda toimetajale teksti spetsiifikast lähtuvaid juhtnööre, kuidas teksti toimetada, samuti arendada emakeeles väljendumise paindlikkust ja täpsust.
Sisu
Kirjastamine Eestis tänapäeval. Ilukirjanduse, teaduskirjanduse, õppekirjanduse kirjastamine. Originaal- ja tõlkekirjandus. Autoriõigus, lepingud. Käsikirjade valik. Tootmine ja finantseerimine. Raamatute trükkimine. Toetusfondid Eestis. Agendid, raamatumessid. Kirjanduse teabekeskused. Raamatute turundus ja reklaam. Auhindamine. Digitaalne kirjastamine. Kursuse jooksul toimub õppekäik trükikotta, milles osalemine on soovitatav.
Teksti toimetamine lähtuvalt teksti tüübist. Autori-toimetaja-korrektori rollide selgitamine, toimetamistasandite eritlemine. Toimetatud teksti analüüs. Kirjanduslike tekstide praktiline toimetamine. Õpitakse hindama, mis on teksti need komponendid, mis peavad toimetamisel kindlasti alles jääma; kuidas keelt siluda või võimendada nii, et öeldav ütlemisviisist selgelt välja kostaks. Iseseisvalt toimetab magistrant kodutöödena kolm ilukirjandusteksti, sh ühe tõlke. Eksamitööna esitatakse õpimapp toimetaja töökava ja toimetatud tõlgetega.
Õpiväljundid
teab, kuidas toimub kirjastustegevus; orienteerub autoriõiguses, kirjastamislepingutes, on omandanud ülevaadet kirjastamise finantseerimise ja tootmise poolest; teab, kuidas kirjastatakse originaalset ja tõlkeilukirjandust, teaduskirjandust, õppekirjandust; on omandanud ülevaadete raamatuturundusest, auhindamistest, reklaamist; tunneb digitaalse kirjastamisega seotud põhiprobleeme; teab, kuidas toodetakse raamatuid trükikojas; hindab ja põhjendab konkreetse teksti toimetamise vajadust ning toimetab seda vastavalt; kasutab tekstikohaseid toimetamisvõtteid, arutleb ilukirjandustekstide toimetamisprobleemide üle ja teeb asjakohaseid järeldusi.
Eeldused
Bakalaureusetase või sellele vastav haridustase, eesti keel C2.
koolitaja kompetentsus
Doktori- või magistrikraad; valdkondlik töökogemus; täiskasvanute koolitamise kogemus.
Lõpetamistingimused
Õppimine toimub nii lähiõppe kui ka e-õppe vormis, aga suurem osakaal on lähiõppel. Aine läbiviija kirjeldab õppemeetodeid, sh iseseisvaid töid esimestes loengutes.
Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument
TLÜ tunnistus
Koolitajad
eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professor Piret Viires
Kursuse hind
840 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
Minimaalne osalejate arv
1