FKC0352 - Visuaalne keel ja selle väljendusvahendid AV-teostes
Sihtgrupp
audiovisuaalse meedia valdkonnas töötavad inimesed, kellel on valmisolek ja soov täita kaameraoperaatori töö ülesandeid
Eesmärk
Omandada eeldused kaameratöös oluliselt efektiivsema ja fokusseerituma pildikeele kasutamiseks erinevates audiovisuaalsetes töödes. Omandada teadmised ja oskused, mis on vajalikud väga erinevates audiovisuaalsetes vormides: film, tv, ajakirjandus, sotsiaalmeedia, reklaam. Õppida kasutama valgust kui väljendusvahendit, kaamera liikumist ja selle mõju vaatajale, värvide kasutamist nende olulisusest ja tähendusest lähtuvalt ning ruumi selle eri dimensioonides.
Sisu
Audiovisuaalsete vormide (film, tv, sotsiaalmeedia, reklaam) ühisosa ehk visuaalsed väljendusvahendid rõhuga kaameratööle AV teostes. Ülevaade pildikeelest, portree kasutamisest filmis, kompositsioonist ja kaadri esteetikast, misantseenist.
1. Sissejuhatus pildikeelde ja operaatoritöösse.
Ülevaade pildikeelest ja selle tähtsusest visuaalse väljendusvahendina. Operaatoritöö roll: kuidas mõjutab operaator vaataja tajumist ja loo üldist stiili. Põhiteadmised kaameratöö ja valguse põhimõtetest.
2. Näitleja kujutamine ja portree filmis.
Portree: kuidas kaamera aitab vaatajal tegelasele läheneda ja tema sisemaailma mõista. Tegelaste emotsioonide ja isikupära rõhutamine visuaalsete võtetega. Portree mõju dramaturgiale.
3. Kompositsioon ja kaadri esteetika.
Kompositsiooni põhimõtted: reeglid (nt kuldlõige, kolmandike reegel) ja nende teadlik murdmine. Tasakaal, sümmeetria ja asümmeetria kaadris. Kaadrisse paigutamine: vaatepunktid ja perspektiivid. Klassikalised ja eksperimentaalsed kompositsiooninäited
4. Misanstseen: lavastuse ja kaamera koostöö
Misanstseeni roll loo narratiivis ja karakteriloome toetamisel. Tegelaste paigutus, liikumine ja rekvisiidid kaadris. Kaamera positsioonid ja liikumised ning nende mõju misanstseenile. Misanstseen kui visuaalse jutustuse tervik.
5. Valgus kui väljendusvahend filmis.
Eri tüüpi valgus (looduslik, kunstlik) ja selle kasutamine filmi visuaalses keeles. Valguse roll atmosfääri ja meeleolu loomisel. Pehmed ja kontrastsed valgused, mõju karakteritele ja stseenidele.
6. Kaameraliikumine ja selle mõju vaataja kogemusele.
Põhiliigid: staatiline kaamera, liikuv kaamera, käsikaamera. Kaameraliikumise roll tempo ja intensiivsuse määramisel. Liikumise psühholoogiline mõju vaatajale.
7. Värv ja selle sümboolika filmis.
Värvi tähendus ja selle mõju loo meeleolule ja kontekstile. Värvidega seotud sümboolika ja emotsioonide edastamine. Värvipaleti eri stiilid ja mõju.
8. Ruum ja sügavus kaadris.
Kaadri sügavus ja ruumilisuse kujutamine. Ees-, kesk- ja tagaplaani kasutamine. Fookuskaugus ja sügavusteravus, mõju pildikeelele.
9. Montaaži ja kaadri suhe.
Montaaži roll pildikeele loomisel ja narratiivse tempo kujundamisel. Kaadrivaliku ja montaaži koostöö emotsioonide ja tähenduste loomisel. Jutustuse ja montaaži eri stiilid.
10. Visuaalne stiil ja autori käekiri: kokkuvõte.
Erinevate visuaalsete stiilide ja kaameratööde läbivaatamine. Autorifilmi käekiri ja kuidas operaatoritöö kujundab filmitegija stiili. Erinevate autorite lähenemised ja nende mõju filmikunstile.
Eeldused
Oskused kasutada digitaalselt videot salvestavat kaamerat oma tööülesannete täitmiseks. Vähemalt esmane töökogemus AV-meedia tootmisel. Soovitavalt ka esmased oskused videomaterjali monteerimisel.
Õpiväljundid
On omandanud suutlikkuse ja peamised oskused kasutada erinevates audiovisuaalsetes vormides oma kaameratöös pildikeelt eesmärgipäraselt ja mõjusalt. Kasutab valgust kui väljendusvahendit, arvestab kaamera liikumist ja selle mõju vaatajale, kasutab värve olulisusest ja tähendusest lähtuvalt ning ruumi eri dimensioonides. Teab montaaži rolli ja erinevaid võimalusi pildikeele loomisel ja mõjutamisel.
Õpikeskkond
Auditoorium, interjöör, eksterjöör, filmipaviljon. Vajadusel õpe veebikeskkonnas.
Koolitaja kompetentsus
Koolitajad on oma valdkonna tunnustatud õppejõud, eksperdid ja praktikud.
Maht
66 akadeemilist tundi
Korraldaja
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut, Tiiu Maar, 6199903, email: tiiu.maar@tlu.ee