HRC0736 - Rohepöörde juhtimine
Sihtgrupp
era- või avaliku sektori juhid ja spetsialistid, kes puutuvad oma igapäevatöös või lähitulevikus kokku rohepöörde, keskkonnasäästliku ja tasaarenguga, keskkonna- ja innovatsioonipoliitika meetmete rakendamise ning seotud kommunikatsiooniga
Eesmärk
Omandad teadmisi ja praktilisi oskusi, et tõhusalt juhtida organisatsioonide ning kogukondade üleminekut jätkusuutlikule ja keskkonnateadlikule majandusele. Õppida integreerima keskkonna- ja innovatsioonialaseid lahendusi strateegilisse juhtimisse, hindama keskkonnamõjusid ning koostama jätkusuutlikke strateegiaid. Arendada arusaama muutuste psühholoogiast ja saada tööriistad, et arendada keskkonnahoidlikke tooteid ja teenuseid ning õppida juhtima tõhusat keskkonnateadlikku kommunikatsiooni ja käitumist.
Sisu
I Keskkonna, ühiskonna ja innovatsioon: rohepöördega seotud terminoloogia ja üldine raamistik. Loodushüved ehk ökosüsteemi teenused. Kliimamuutuste põhjused, mõjud ja tagajärjed. Keskkonnaprobleemid ja nende lahendamise võimalused. Kliima-, teadus- ja innovatsioonieesmärgid. Kliima- ja innovatsioonimõõdikud. Kliima- ja innovatsioonipoliitika meetmed. Avatud innovatsioonisüsteemi terminoloogia ja heeliks mudelid. Sotsiaalne innovatsioon ja ühiskondlik mõju. Muutuste teooria ja rakendamine.
II Keskkonnajuhtimissüsteem ja -mõjude hindamine: keskkonnajuhtimine juhtimissüsteemi osana. Informatsiooni otsimine (regulatsioonid jt dokumendid). Sertifikaatide, standardite ja märgiste tutvustus. Keskkonnamõjude kaardistamine, hindamine ja mõõdikute määratlemine. Keskkonna- ja süsiniku jalajälje arvutamine eri meetodite abil. Keskkonnamõju vähendamine (nt PVT). Süsiniku kompenseerimine.
III Jätkusuutlik toote ja teenusearendus: praktiline toote või teenuse arenduse protsessi läbiviimine. Jätkusuutliku (ja ringse) arendusvõimaluse tuvastamine olemasoleva olukorra kaardistuse abil. Turusegmendi tuvastus ja kliendi vajaduste tuvastamine. Kontseptsioonide loomine ja kliendi vajadustest lähtudes parima valimine. Toote ja teenuse keskkonnamõju ja elutsükli analüüs ja mõju kavandamine. Toote või teenust kirjeldava prototüübi valmimine, testimine ja esitlemine.
IV Jätkusuutliku strateegia koostamine ja juhtimine. Organisatsiooni strateegilise juhtimise elemendid, ettevõtte valitsemine põhimõtted, tänapäevased käsitlused organisatsiooni juhtimisest, väärtuspõhine ja eetiline juhtimine, mitmekesisuse juhtimine, organisatsiooni kultuur kui jätkusuutliku strateegia võimaldaja, jätkusuutlike arengustrateegiate väljatöötamine ja seostamine oma organisatsiooni võtmetegevustega, EL jätkusuutlikkuse direktiivid ja regulatsioonid ettevõtetele ja nende seostamine oma organisatsiooni strateegiatega.
V Muutuste psühholoogia: muutuste organisatsioonilised protsessid, indiviidi muutustega kohanemine, indiviidi hoiakute ja käitumise modifitseerimine, muutust toetav organisatsioonikultuur.
VI Keskkonnakäitumine ja -kommunikatsioon: keskkonnakäitumine ja selle mõjutamise strateegiad, keskkonnakommunikatsiooni roll keskkonnasõbralikku käitumise kujundamisel ja jätkusuutlikkuse juurutamisel. Keskkonnakommunikatsiooni tüübid ja kesksed kontseptsioonid. Keskkonnakommunikatsiooni rakendamine
Eeldused
Eesti keele oskus C1, inglise keele oskus vähemalt B2. Bakalaureusekraadi või sellega võrdsustatud haridustase
Õpiväljundid
analüüsib ja mõtestab enda (ja organisatsiooni) tegevust säästva arengu eesmärkidest lähtuvalt; tunneb parimaid praktikaid keskkonnamõjude vähendamiseks; teab kestliku toote/teenuse väljatöötamise põhimõtteid ja rakendab neid; koostab organisatsiooni strateegilisi suuniseid jätkusuutlikkuse tagamiseks; loob keskkonnateadliku ja sotsiaalselt vastutava organisatsiooni; teab muutuste psühholoogia juurprobleemidest ja rakendab vastavaid võtteid nii enda kui ka meeskondlike pingutuste elluviimiseks kestliku arengu toetamisel; mõistab keskkonnakommunikatsiooni olulisust ja selle väljakutseid keskkonnakäitumise muutmisel, rakendab neid organisatsiooni kontekstis
Õpikeskkond
Lähiõpe toimub TLÜ klassiruumides, mis on kohandatavad rühmatöödeks, varustatud tehnikaga, mis võimaldavad elektrooniliste presentatsioonide läbiviimisi. Veebiseminarid viiakse läbi Zoomi keskkonnas. Õppematerjalid on kättesaadavad Moodle õpikeskkonnas, kuhu tuleb ka iseseisvad tööd üles laadida.
Koolitaja kompetentsus
Jaanus Terasmaa on TLÜ ökohüdroloogia professor, LTI Ökoloogia keskuse juhataja. Katrin Männik, TLÜ jätkusuutliku hariduse külalisteadur ja interdisplinaarse klastri KEKO koostööjuht. Katri-Liis Lepik, TLÜ juhtimise dotsent ja lektorina koolitanud paljusid juhtimisvaldkonna ainekursusi. Piret Vacht on töötanud lektorina 8 aastat - nii TLÜs, TalTechis kui ka EKAs. Viimasel 5 aastal suurenenud fookusega keskkonnakorraldusega seotud teemadele. Tanel Kärp on disainer, konsultant, koolitaja ja EKA Interaktsioonidisaini magistriõppekava juht. Merle Ojasoo on õpetanud ja uurinud ärieetika ja vastutustundliku ärijuhtimise valdkonda juba 20 aastat, töötab TalTechis organisatsiooni ja juhtimise valdkonna dotsendina. Aleksander Pulver on töötanud 40 aastat TÜ ja TLÜ õppejõuna, valdab erinevaid isiksusepsühholoogiat ja suhtlemispsühholoogiat. Bianka Plüschke-Altof on TLÜ, LTI keskkonnasotsioloogia vanemteadur ja TÜ kvalitatiivuuringute lektor.
Maht
168 akadeemilist tundi
Korraldaja
Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 6409 443, katrin.soidra-zujev@tlu.ee
Koolitaja
Jaanus Terasmaa, Katrin Männik, Piret Vacht, Tanel Kärp, Merle Ojasoo, Katri-Liis Lepik, Aleksander Pulver, Bianka Plüschke-Altof, Merja Bauters
MOODULID
Jätkusuutlik toote ja teenusearendus
Jätkusuutliku strateegia koostamine ja juhtimine
Keskkond, ühiskond ja innovatsioon
Keskkonnajuhtimissüsteem ja -mõjude hindamine
Keskkonnakäitumine ja -kommunikatsioon
Muutuste psühholoogia
Samal teemal toimuvad koolitused
Toimumise aeg | Koolitus | Korraldaja | Toimumise koht |
---|---|---|---|
11.09.2025 - 11.12.2025 | Rohepöörde juhtimine | Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 6409443, katrin.soidra-zujev@tlu.ee |
Narva mnt 25; Tallinn |