LTC0170 - Sport ja stress: kuidas ennetada, maandada ja taastuda

Sihtgrupp

Spordialade treenerid, instruktorid ja kehalise kasvatuse õpetajad

Eesmärk

täiendada oma oskustepagasit treenerina spordipsühholoogiliste võtetega, mille kasutamine aitab luua usalduslikku kontakti ning hoida treenitavat sportlast või õpilast jätkusuutlikult spordiga tegelemas.

Sisu

“Stressis olemine” on saanud igapäevaseks sõnapaariks ning kindlasti ei ole treenerid ja sportlased selle mõiste mõjusfäärist eemale jäänud. Füüsilise, vaimse või emotsionaalse pinge kogemist ei tasu koheselt määratleda stressina ning tihtipeale ei pruugi stress tekitada halbu mõjusid või tagajärgi.

Stressi tegelik tähendus. Positiivse stressi negatiivsest vormist eristamine. Stressi mõjudest organismile ja selle võimalikest seostest nii treeneri kui ka sportlase sooritusega. Negatiivse stressi ennetamise viise ning sellega toimetuleku strateegiaid. Treeneri roll ja mõju sportlaste stressikogemisele ja stressitaluvusele.

Seminaril käsitletavad teemad:
• stressi olemus ja mõju sportlasele;
• stressi ennetamise viisid;
• stressiga toimetuleku strateegiad;
• treener stressimaandaja rollis.

Eeldused

kuulumine sihtrühma

Õpiväljundid

teadmiste pagas on täienenud rea psühholoogiliste tööriistadega, mis aitavad kujundada püsivalt motiveerivat õhustikku treeningutel ja võistlustel osalemiseks.

Õpikeskkond

Kuni 30-kohaline esitlustehnikaga seminariruum, mis toetab rühmatööde läbiviimist.

Koolitaja kompetentsus

Snezana Stoljarova (MA sporditeadustes, suundumusega spordipsühholoogiale) ja Kristel Kiens (MA sporditeadustes, suundumusega spordipsühholoogiale) . Lektorid on viinud läbi erinevaid spordipsühholoogia alaseid konsultatisoone ja töötubasid. Omavad kogemust treenerina töötades kui ka ise sportlasena saavusspordis.

Maht

5 akadeemilist tundi

Korraldaja

Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 6391751, katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Koolitaja

Snezana Stoljarova