HRC0318/1 - Tootearendus ja kvaliteet ("Inseneripedagoogika" koolituse moodul)

NB! Õpe toimub koos eriala tudengitega sessioonõppes. Maksta tuleb arve alusel septembris. Mooduli läbinud sooritavad arvestuse või eksami ning saavad Tallinna Ülikooli täienduskoolituse tunnistuse koos lisaga läbitud teemade kohta.
Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

11.09.2020 - 24.01.2021

Registreerimise tähtaeg

31.08.2020

Toimumise koht

Tallinna Tehnikaülikool, Ehitajate tee 5

Maht

156 akadeemilist tundi (kontaktõpe 36 tundi, iseseisevõpe 120 tundi)

Sihtgrupp

kõrgharidusega isikud, kes soovivad õpetada kutse- või üldhariduskoolis tehnikavaldkonna õppeaineid

Eesmärk

saada süstemaatiliselt aru kaasaegse tootearenduse põhimõtetest ja rakendamisest konkurentsivõimeliste toodete loomiseks;
tõsta kvaliteediteadlikkust, tutvuda kvaliteedi mõiste, aspektide, standardiseerimise ja sertifitseerimise olemusega; tutvuda tehnikahariduse tegevusvaldkonda kuuluvate standardite ja valdkonda reguleeriva seadusandlusega, saada ülevaade ISO 9000 standardisarjast, kvaliteedijuhtimisesüsteemidest ja sertifitseerimisest; tutvuda standardite kasutamisega õppetöös, tööde ja projektide vormistamisel.

Sisu

Tootearendus ja innovatsioon. Tootearendus kui süsteem ühendamaks turundust, tooteloomet ja tootmist eduka äri saavutamiseks. Tooteplaanimine. Ettevõtte missioon, eesmärgid, tootestrateegia ja -poliitika. Investeeringute ajastamine. Innovatsioon ja loovus. Innovatsioonikultuur. Probleemilahendus. Probleemi formuleerimine ja sõnastamine. Innovaatiliste lahenduste otsimise teed. Tulemuste hindamine ja valik. Tarbija- ja turu-uuringud. Turustrateegiad. Toote hind ja hinnapoliitika. Toote kogu eluea maksumus. Tootearendusprojekt ja selle ajaline ja etapiline kulg. Kvaliteedi dimensioon tootearenduses. Tootearendus ja konkurentsivõime. Tootearenduse näidisprojekte. Tootearenduse olukord Eesti tööstuses. Tulemuslikkusest ja riskist tootearenduses.
Standardid ja kvaliteet. Standardid tänapäeval. Rahvusvahelised ja riiklikud standardid. Standardid õppetöös, tööde ja projektide vormistamisel. Standardid ja seadusandlus tehnikaõppe tegevusvaldkonnas. Kvaliteedistandardite areng. Standardisarja ISO 9000 ülevaade. Standarditele ISO 9000 vastava kvaliteedisüsteemi vajalikkus. Ohud ISO 9000 rakendamisel, sagedamini esinevad puudused. Toodete kvaliteedinõuded ja CE märk. Kvaliteedi mõiste ajalooline kujunemine, kvaliteet kui mõtteviis. Kvaliteedi aspektid, ettevõtte kvaliteet, kliendi soovidega arvestamise tähtsusest. Sertifitseerimise olemus ja selle vajalikkus. Sertifitseerimise organisatsioonid. Akrediteeritud sertifitseerimine, sertifitseerimise protseduur.

Õpiväljundid

kavandab tootearendusprotsessi ja väldib sellega kaasnevaid tüüpvigu; teab, kuidas juhtida projektimeeskonda; lahendab tehnilisi probleeme, leides võimalikult palju lahendeid; mõistab madala, keskmise ja kõrgtasemega toodete projekteerimise, müügihinna kujunemise ja tootmise eeltingimusi ning kavandab selleks vajalikke investeeringuid; oskab korraldada turu- ja tarbijaanalüüsi, hindab tootearendusega seotud riske; oskab selgitada kvaliteedi mõistet ja aspekte, mõistab standardiseerimise ja sertifitseerimise olemust, juhindub oma töös vastavatest standarditest ja seadusandlusest; tunneb ISO 9000 standardisarja, teab ISO 9000 rakendamisega seotud sagedasemaid ohtusid ja puudusi; oskab anda hinnangut kvaliteedijuhtimisesüsteemile ja sertifitseerimisele; rakendab standardeid õppetöös, tööde ja projektide juhendamisel ja vormistamisel.

Eeldused

kuulumine sihtgruppi

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased, õppeprotsessi toetavad ruumid: olemas on vajalik tehnika, võimalus ruumi vastavalt vajadusele kujundada, rühmatööde tegemiseks piisavalt eraldumise võimalused jne.

koolitaja kompetentsus

Magistrikraad, täiskasvanute koolitamise kogemus vähemalt 5 aastat, valdkonnas tegutsemise kogemus vähemalt 3 aastat.

Lõpetamistingimused

Iseseisvate tööde koostamine ja kirjalik eksam.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Kaimo Sonk, PhD

Kursuse hind

240 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Haridusteaduste instituut, Elina Ojamets, 6199859, elina.ojamets@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

1

AJAKAVA

aeg teema koolitaja + asutus ruum
11.09.2020 10:15-13:45 Kaimo Sonk Õppetöö toimub TalTechis
25.09.2020 10:15-13:45 Kaimo Sonk Õppetöö toimub TalTechis
09.10.2020 10:15-13:45 Kaimo Sonk Õppetöö toimub TalTechis
23.10.2020 16:15-19:45 Kaimo Sonk Õppetöö toimub TalTechis
06.11.2020 16:15-19:45 Kaimo Sonk Õppetöö toimub TalTechis