YKC0120/1 - Kodakondsus ("Kodanikuharidus" koolituse moodul)

Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

05.02.2024 - 30.06.2024

Registreerimise tähtaeg

04.09.2023

Toimumise koht

Tallinn, Narva mnt 29, Tallinna Ülikool

Maht

130 akadeemilist tundi (kontaktõpe 35 tundi, iseseisevõpe 95 tundi)

Sihtgrupp

Praktiseerivad või tulevased ühiskonnaõpetuse õpetajad üldhariduskoolides, kodanikuhariduse valdkonnas mitteformaalset haridust pakkuvad koolitajad, vabaühenduste spetsialistid, rahvusvaheliste vahetus- ja praktikaprogrammide juhendajad, haridus- ja noorsootöö valdkonna spetsialistid riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutuses, ja/või inimesed kes on perspektiivis huvitatud politoloogia magistriõppesse astumisest.



Eesmärk

Kujundada arusaam riigi ja inimese suhete mudelitest ning tänapäevases ühiskonnas inimese subjektsust kujundavatest seisunditeguritest. Saada ülevaade kodakondusest kui õiguslikust, poliitilisest, ühiskondlikust kui ka hariduslikust institutsioonist ning tutvuda üksikisiku perspektiivi riigi- ja poliitikateadustes laiemalt.

Sisu

Riigi ja inimese suhete mudelid ja tasandid. Liberaalne, vabariiklik ja kommunitaarne kodakondsuskäsitlus. Kodakondsus, kodanikeühiskond ja poliitiline osalus. Kodakondsuse institutsiooni areng. Eesti kodakondsuspoliitika ajalugu ja hetkeseis. Kodanikuseisund. Kodakondsuspoliitika valikud. Kodakondsus ja ränne. Kodakondsuse tasandid: kohalik, regiooni ja maailma. Euroopa Liidu kodakondsus. Kodakondsus ja hargmaistumine. Postnatsionaalne kodakondsus

Õpiväljundid

on teadlik riigi ja inimese suhete mudelitest ning tänapäevases ühiskonnas inimese subjektsust kujundavatest seisunditeguritest, omab poliitika- ja riigiteaduslikku, ajaloolist, sotsioloogilist ja õiguslikku vaatenurka kodakondsuse küsimustesse.

Eeldused

vähemalt bakalaureusekraadi või rakenduskõrgharidus; tahe panustada iga teema raames antud iseseisvasse töösse; paindlik ajakasutuses, mis võimaldab osaleda kontaktõppes; eesti keele aktiivne oskus vähemalt B2 tasemel, inglise keele passiivne oskus vähemalt B2 tasandil, isikliku sülearvuti kasutamisvõimalus.

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased ja õppimist toetavad õpperuumid. Ruum on loodud koostöötegevusteks. Õppepäevade vahelisel perioodil on osalejate jaoks kasutada veebipõhine õpikeskkond. Kontaktõpe toimub Tallinna Ülikoolis.

koolitaja kompetentsus

Leif Kalev on Tallinna Ülikooli poliitikateaduste professor. Tema õppe- ja teadustöö fookuses on kodakondsus, riiklus ning poliitika ja poliitikakujundamise suhestumine. Ta on uurinud nii mitmikkodakondsust kui õiguslikku staatust kui ka kodakondsuse teisenemist hargmaistumise ja järeldemokraatia kontekstis, samuti kodanikuharidust Eestis nii kitsas kui laiemas tähenduses. On poliitika ja valitsemise aluste kõrgkooliõpiku ning avaliku poliitika kolme kõrgkooliõpiku toimetaja ja autor. Hetkel juhib ta Eesti uurimisrühma Horizon Europe projektis DEMOCRAT, mille fookuses on Euroopa Liidu demokraatia tugevdamine osalust toetava ja innovaatilise kodakondsushariduse abil. Ka on tal praktiline kogemus avaliku sektori tippjuhina siseministeeriumi kantsleri ning korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantslerina. Ta on osalenud erinevates poliitikat ja valitsemislahendusi kujundavates töörühmades, arengukavade ja õppekavade väljatöötamises.

Lõpetamistingimused

Mikrokraadiprogrammi õpe kestab 2 semestrit, 10 kuud. Kontaktõpe toimub reedel ja/või laupäeval (keskmiselt 2-3 korda kuus) ülikooli auditooriumis arutlevate loeng-seminaride ning praktiliste töötubade vormis. Õppepäevade vahelisel perioodil on osalejatel kasutada veebipõhine õpikeskkond.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Leif Kalev

Kursuse hind

1062 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Ühiskonnateaduste instituut, Karin Ratas, taienduskoolitus_yti@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

1