AYC0343/1 - Seenioritöö

Vaata ka tlu.ee/koolitused/seenioritoo
Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

20.09.2023 - 12.06.2024

Registreerimise tähtaeg

08.09.2023

Toimumise koht

Võru, Räpina mnt 12, Kagu-Eesti Innovatsioonikeskus (KEIK)

Maht

390 akadeemilist tundi (kontaktõpe 149 tundi, iseseisevõpe 241 tundi)

Sihtgrupp

Vanemas keskeas ja vanemas eas inimestega tegelevate üleriigiliste ja kohalike organisatsioonide ja asutuste esindajad, kohalike omavalitsuste ja nende allasutuste töötajad, kultuuri- ja haridusasutuste töötajad, era- ja kolmanda sektori inimesed, kes töötavad rahvastiku vanemat osa puudutavate küsimustega ning peaksid seisma vanemaealiste õiguste eest ja vanuselise diskrimineerimise vastu nii tööturul, sotsiaalvaldkonnas kui kõikides teistes eluvaldkondades.

Eesmärk

Eesti tervena vananemise keskkonna arendamine, sh vanemaealiste huvikaitsega tegelevate organisatsioonide juhtimis- ja poliitikakujundamise alaste teadmiste ja oskuste kasvatamine ning hoiakute ja väärtuste kujundamine, et jätkata tõenduspõhiselt muutuste elluviimisega tänaste ja tulevaste vanemaealiste huvides.

Sisu

AYC0339 Kaasavad digitehnoloogiad (6 EAP)
AYC0340 Ühiskonna vananemine ja kodanikuühiskond (2 EAP)
AYC0341 Vanemaealiste kaasamine ja arendamine (6 EAP)
AYC0342 Disainmõtlemine ja arendusprojektide teostamine ja vormistamine (1 EAP)

Õpiväljundid

oskab olla koos organisatsiooniga kaasatud projektides, milles arendatatakse vanemaealiste sihtgrupi teenuseid ja lahendusi; kasutab disainmõtlemise meetodeid; kasutab võimestava kommunikatsiooni oskusi ja kommunikatsiooni kui vahendit sotsiaalsete muutuste läbiviimiseks; mõistab, kuidas toimib kodanikuühiskond; kasutab huvikaitse meetodeid ja planeerib huvikaitse tegevusi; tunneb ühiskonna vananemise protsesse, võrdleb vananemisteooriaid; selgitab digimeedia innovaatilisi kasutusvõimalusi ja õpistsenaariumeid enesejuhitud ja kollektiivse õppe korraldamisel; kujundab voogmeediat ja e-õppe keskkondi, kombineerides digivahendite, mitteformaalse õppe või projektitöö võimalusi; kujundab digitehnoloogiatega mitteformaalseks õppimiseks sobiva innovaatilise probleem- või avastusõppe õpitegevuse; tunneb ära ealise diskrimineerimise juhtumid ja pakub välja lahendusi; suudab argumenteerida vanemaealiste õppimise vajadust; planeerib ja korraldab vanemaealistele suunatud õpet; arvestab vanemaealise õppija eripäradega erinevates õppekontekstides; teab vananemise psühholoogiast, ühiskonna hoiakutest vananemisele ja selle mõjust vanemaealisele, tunneb vanemaealiste arendamisega seotud alusdokumente ja omab ülevaadet Eesti vanemaealiste õppe korraldamisest; tunneb vananemise füsioloogilisi ja sotsiaalseid muutusi; on terviseedenduse liikumise eestvedaja organisatsioonis, kogukonnas ja ühiskonnas; mõistab, milles seisneb põlvkondadevaheline koostöö ja sotsiaalne kaasatus ja osaleb vanemaealistega seotud valdkondades teenuste arendamisel.

Eeldused

Mikrokraadprogrammis osaleja on valmis kogu programmi jooksul tegema koostööd oma organisatsiooni teiste liikmetega, tema ja organisatsioon on valmis algatama tegevusi, mis on seotud vanemaealiste huvikaitsega ja läbi viima oma tööga seotud arendusprojekti.

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased ja õppimist toetavad õpperuumid. Ruum on loodud koostöötegevusteks. Õppeklassis on olemas teisaldatavat toolid, mis võimaldavad väikerühmade moodustamist. Õppepäevade vahelisel perioodil on osalejate jaoks kasutada veebipõhine õpikeskkond, mille kaudu on võimalik esitada ka grupitööde tulemused. Õpe toimub nii ülikooli auditooriumis kui ka oma organisatsioonis, toimuvad külastuskäigud ja vaatlused teistes organisatsioonides.

koolitaja kompetentsus

Kõikidel koolitajatel on vähemalt magistrikraad, varasem täiskasvanute koolitamise kogemus ja koolituskogemus vanemaealiste huvikaitse ja arendamise valdkondades.

Lõpetamistingimused

Programm on üles ehitatud disaini- ja arenduslabori vormis, mille eesmärk on aidata osalejatel koguda samm-sammult teadmisi, meetodeid, mõttemalle ja oskusi, et ellu viia oma organisatsiooni arendustegevusi, sh oskused tajuda oma rolli organisatsiooni ja valdkonna arendamisel, märgata ja reageerida, kaasata kolleege, teha võrgustikutööd ja koostööd siht- ja sidusgruppidega. Arenduslabori formaadis läbiviidava õppetöö lõpptulemus on osalejate organisatsioonides tõstatatud probleemi lahendamise projekti ehk arendusprojekti elluviimine.
Praktiliste tööde lühikirjeldused:
KOV arengukava analüüs lähtudes ühiskonna vananemise perspektiivist.
(1): Õppija valib ühe töö valikust A-C, mida võib sooritada rühmana
1A Kujundada voogmeediat ja e-õppe keskkondi kombineerides mitteformaalse või formaalse formaalse õppe võimalused vanemaealisele õppijatele
1B Kujundada digikeskkondi kombineerides vanematele õppijatete võrgustikule sobiv projektitöö keskkond.
1C Kujundada loovmõtlemisega teenusearenduse koosloomeprojekti korralduse keskkond.
(2) Digitehnoloogiatega mitteformaalseks õppimiseks sobiva innovaatilise probleem- või avastusõppe õpitegevuse laiendatud õpikeskkonna kujundamine. (Võib sooritada rühmatööna.)
(3) Individuaalne menüüanalüüs ja selle korrigeerimine vastavalt vajadusele VÕI või geriaatrilise hindamise läbiviimine
(4) töö kirjandusega ja loetu põhjal osalemine kolmel seminaril (haridusgerontoloogia arengulugu ja kriitiline vaade praktikatele, vanemas eas õppe rahvusvaheline praktika; vanemate meeste kaasamine);
(5) refereeriva artikli koostamine, mis avaldatakse 65b Seinalehe numbrina, või osalemine toimetuse töös
(6) praktiline töö vanemaealis(te)ga, mille teema valitakse kolmest teema vahel.Teemad: põlvkondadevaheline koostöö; vestlus surma ehk elu mõtestamise teemal; liikumine mõlemast soost vanemaealistele.
(7) osavõtt vähemalt kahest vaatlusest (kui grupivaatluse aeg ei sobi, siis iseseisvalt).
(soovi korral) haridusgerontoloogia testiks ettevalmistumine
(8) Oma organisatsiooni eesmärkidest lähtuva arendusprojekti planeerimine ja läbiviimine.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Tiina Tambaum, Kai Pata, Pirje Meri, Gina Metssalu, Katrin Aava, Mart Soonik, Mari-Liis Jakobson, Marju Medar, Luule Sakkeus, Lauri Leppik, Saima Kuu jt.

Kursuse hind

780 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

koolitus- ja konverentsikeskus, Lilian Rückenberg, 6199516, lilianr@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

10