AYC0288/1 - Ühiskonna vananemine ("Vanemaealiste huvikaitse võimekuse arendamine" koolituse moodul)

Toimumise aeg

18.03.2021 - 22.04.2021

Toimumise koht

Tallinna Ülikool, Narva mnt 25

Maht

26 akadeemilist tundi (kontaktõpe 16 tundi, iseseisevõpe 10 tundi)

Sihtgrupp

Vanemas keskeas ja vanemas eas inimestega tegelevate üleriigiliste ja kohalike organisatsioonide ja asutuste esindajad. Osalema on oodatud on vanemaealiste poliitika komisjoni liikmesorganisatsioonide esindajad, samuti linnade ja valdade liidu esindajad, kultuuri- ja haridusasutuste töötajad ning era- ja kolmanda sektori inimesed, kes töötavad rahvastiku vanemat osa puudutavate küsimustega ning peaksid seisma vanemaealiste õiguste eest ja vanuselise diskrimineerimise vastu nii tööturul, sotsiaalvaldkonnas kui kõikides teistes eluvaldkondades.

Eesmärk

arendada teadmisi rahvastikuprotsessidest rahvastiku vananemise kontekstis ja oskust neid protsesse jälgida; arendada kriitilise motlemise oskust seostada vanemisega seotud poliitikaid, ühiskonnas valitsevaid suhtumisi ja vanemaealiste elukvaliteeti, arutleda sekkumiste üle.

Sisu

Demograafilised protsessid. Vanemaealiste profiil Eestis võrdluses muu maailmaga (SHARE ja muud uuringud). Sotsiaalteaduslikud vananemiskäsitlused: eraldumisteooria, jätkuvusteooria, valikuteooria ja aktiivsusteooria. Rahvastiku vananemise mõjud sotsiaalpoliitikale. Vanusestereotüübid ja vanem inimene. Mis on vanus? Mis on stereotüüp? Vanusestereotüüpide mõju inimese elukvaliteedile. Vanuse alusel diskrimineerimise psühholoogilised toimemehhanismid. Mis on diskrimineerimine vanuse alusel? Kuidas seda uuritakse ja mõõdetakse? Diskrimineerimise vähendamine inimeste võimestamise kaudu. Diskrimineerimise vähendamine poliitikate kaudu (seadused ja regulatsioonid).

Õpiväljundid

teab rahvastiku vananemisega seotud põhilisi näitajaid ja vananemisteooriate arengu dünaamikat; oskab ise leida, lugeda ja interpreteerida statistikat ja uuringutulemusi ühiskonna vananemise protsesside kohta; oskab kriitiliselt hinnata Eesti vanenamise poliitikadokumente

Eeldused

kuulumine sihtgruppi

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased ja õppimist toetavad õpperuumid. Ruum on loodud koostöötegevusteks. Õppeklassis on olemas teisaldatavat toolid, mis võimaldavad väikerühmade moodustamist. Õppepäevade vahelisel perioodil on osalejate jaoks kasutada veebipõhine õpikeskkond, mille kaudu on võimalik esitada ka grupitööde tulemused.

koolitaja kompetentsus

Kõikidel koolitajatel on vähemalt MA-kraad ja varasem täiskasvanute koolitamise kogemus

Lõpetamistingimused

Lähiõppepäevad on aktiivõppe vormis, milles uute teadmiste omandamine on põimitud loengu, arutelude ja grupitöödega.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Tiina Tambaum, Lauri Leppik, Liili Abuladze, Luule Sakkeus

Kursuse hind

90 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
Koolitus on toetatud Euroopa Liidu Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondist. Osaleja tasu on 45 eurot koolituspäev eraldi võetud moodulite puhul ja kahepäevase mooduli hind kokku on 90 eurot. Hinnale ei lisandu käibemaks.

Korraldaja

koolitus- ja konverentsikeskus, Lilian Rückenberg, 6199516, lilianr@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

15