LTC0106/1 - Tegelus - või taktiilsete raamatute ja asjade valmistamine

Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

01.02.2017 - 29.03.2017

Registreerimise tähtaeg

01.02.2017

Toimumise koht

Tallinn, Räägu 49

Maht

52 akadeemilist tundi (kontaktõpe 12 tundi, iseseisevõpe 40 tundi)

Sihtgrupp

käsitööhuvilised, lasteaia õpetajad, õpetajad, huviringijuhid, lapsevanemad, lastega töötavad spetsialistid.

Eesmärk

saada ülevaade ja kujundada teadmine tegelus- või taktiilsete raamatute koostamisest ja põhioskus valmistamiseks.

Sisu

1. Tegelus-/taktiilne raamat/mäng/eksponaat laste maailmapildi kujundajana - mis on tegelus-/taktiilne vahend ja kellele see on mõeldud? Taktiilsed raamatud maailmas. Raamatu/mängu valmistamise põhimõtted: idee, autoriõigus, tekstid ning raamatusse lisamise, töö planeerimise ja materjalide valiku, turvalisuse, kujundamise, viimistlemise põhimõtted.
2. Idee/teema valik, tekstide koostamine - arutelu teostusidee leidmiseks, aja planeerimine, tekstide koostamise ja planeerimise põhimõtted, ülesannete määratlemine (loeng + arutelu, individuaalne juhendamine). Kavandite visandamine.
3. Teema, lugu ja tegevusprotsessi kavandamine - ideede ja tekstide arutelu + individuaalne juhendamine. Kavandamisprotsess, materjalikasutuse planeerimine. Kavandite arutelu, materjalide valimine, materjalikulu kalkuleerimine, tehnoloogiate valimine, tehnoloogiliste operatsioonide järjekorra määratlemine. Töö teostamine, tekstide lisamine esemele.
4. Raamatu teostamine - viimistlustööd ja tulemuste esitlemine.

Õpiväljundid

On saanud ülevaate tegelus-/taktiilsete raamatute temaatikast; teab ja tunneb ideede algmaterjali kogumise allikaid; oskab loovalt rakendada käsitööalaseid teadmisi ja tehnoloogilisi oskusi taktiilse eseme valmistamiseks; on omandanud tegelusraamatu valmistamise põhioskused.

Eeldused

Omab õmblemise algteadmisi ja tuleb toime õmblusmasina kasutamisega.

õpikeskkond

Käsitöö õppetöökoda, vajalik spetsiaalselt kohandatud töölauad, vajalikud lisatöövahendid ja õmblusmasinad.

koolitaja kompetentsus

Joonistamise, joonestamise ja tööõpetuse õpetaja, on oma valdkonna tippspetsialist, omab kõrgharidust ja õpetamise kogemust.

Lõpetamistingimused

Sisaldab loenguid, arutelusid individuaalset juhendamist ja iseseisva töö sessioonina.
Osaleja osaleb aktiivselt projektitöö protsessis, esitab omapoolseid ettepanekuid, ideekavandeid; esitab loovalt ning väga põhjalikult planeeritud, esteetilise ja tehnoloogiliselt korrektselt teostatud taktiilse raamatu/mängu/eksponaadi.

Iseseiseva töö osa:
• Teemakohase teabe/ideede kogumine ja vajaliku informatsiooni koondamine abimaterjalide baasil – tekstide koostamine;
• Kavandite joonistamine (A3/A4 formaadis)– ideede otsimine, talletamine, läbitöötamine, jäädvustamine;
• Eseme teostamiseks materjalide otsimine, valimine, komplekteerimine;
• Kujunduse tehnoloogiline teostus - nt lõigete valmistamine, väljalõikamine, paigutamine; eritehnoloogiad jms;
• Kujundite ja tekstide kinnitamine alusmaterjalile, raamatu tehnoloogiline teostamine ja viimistlustööd, loovtöö esitlemine.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tõend

Koolitajad

Tiia Artla

Kursuse hind

85 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
Osavõtumaks sisaldab vajaminevaid töövahendeid, lõputöö teostamiseks valib osaleja endale ise sobivad materjalid. Osaleja saab Tallinna Ülikooli täiendkoolitustõendi.

Korraldaja

Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 639 1751, katrin.soidra-zujev@tlu.ee

AJAKAVA

aeg teema koolitaja + asutus ruum
01.02.2017 17:30-20:30 Tegelus-/taktiilne raamat/mäng/eksponaat laste maailmapildi kujundajana. Mis on tegelus-/taktiilne vahend ja kellele see on mõeldud? Taktiilsed raamatud maailmas. Raamatu/mängu valmistamise põhimõtted: idee, autoriõigus, tekstid ning raamatusse lisamise, töö planeerimise ja materjalide valiku, turvalisuse, kujundamise, viimistlemise põhimõtted
22.02.2017 17:30-20:30 Idee/teema valik, tekstide koostamine. Arutelu teostusidee leidmiseks, aja planeerimine, tekstide koostamise ja planeerimise põhimõtted, ülesannete määratlemine (loeng + arutelu, individuaalne juhendamine). Kavandite visandamine.
15.03.2017 17:30-20:30 Teema, lugu ja tegevusprotsessi kavandamine. Ideede ja tekstide arutelu + individuaalne juhendamine. Kavandamisprotsess, materjalikasutuse planeerimine. Kavandite arutelu, materjalide valimine, materjalikulu kalkuleerimine, tehnoloogiate valimine, tehnoloogiliste operatsioonide järjekorra määratlemine. Töö teostamine, tekstide lisamine esemele.
29.03.2017 17:30-20:30 Raamatu teostamine. Viimistlustööd. Tulemuste esitlemine (idee-protsess-tulemus).