LTC0100/1 - Õuesõpe, virtuaalne- ja meedialabor astronoomias põhikooli- ja gümnaasiumi astmes

Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

23.03.2017 - 24.03.2017

Registreerimise tähtaeg

13.03.2017

Toimumise koht

Tallinn, Narva mnt 25

Maht

28 akadeemilist tundi (kontaktõpe 16 tundi, iseseisevõpe 12 tundi)

Sihtgrupp

Gümnaasiumi ja põhikooli füüsika õpetajad

Eesmärk

kujundada praktiliste tööde oskused gümnaasiumi- ja põhikooli astmes ning õuesõppe läbiviimise oskused astronoomia osa õpetamisel füüsika tundide raames.

Sisu

Õuesõppe alused ja motivatsioon. Kitsaskohad ja eelised. Palja silmaga (ja lihtsate vahenditega) tehtavad laboratoorsed tööd: Nurksuurus ja selle tähtsus astronoomias – määramine väikeses objektiga (telliskivi, kast jne). Maa kauguse määramine Päikesest. Parallaksi mõõtmine maastikul ja taevakaartidelt.
Erinevaid võimalusi ja ülesandeid päikesekella valmistamiseks, kasutamiseks ja kellaaja määramiseks. Taevaskera punktidega ja taevakoordinaatidega seotud praktilised tööd valges (tunni ajal) kui pimedas. Tähtkujude õpetamise metoodika ja ohutustehnika pimedaaja vaatluseks. Päikese ja Kuu ohutu vaatlemine ja koordinaatide määramine ning joonistamine (kombineeritud laborid). Planeedid (kombineeritud labor). Mobiilirakenduste kasutamine teemade (tähtkujud, aeg astronoomias, Kuu jne) õpetamisel.
Pikaajalised vaatlusülesanded (geograafilise asukoha määramine, muutliku tähe heleduse vaatlemine, analemma jne) ning nende rakendamine iseseisva tööna või uurimustööna. Töid teleskoobiga: Teleskoobi mudeldamine klassiruumis; Pimeda aja vaatlused, Päikese ohutu vaatlemine, teleskoobi hoiustamine ja hooldamine, teleskoobi seadistamine; otsimistehnikad. Kasutatavad abivahendid. Vaatlusülesandeid õpilastele. Siselabori ülesandeid: Pulsarid ja galaktikate klassifikatsioon. Tähtede spektraalklassifikatsioon. Hubble’i seadus.

Õpiväljundid

teab õpikeskkonna laiendamise ja õppeprotsessi mitmekesistamise võimalustest astronoomia teemade õpetamisel, kui õppeprotsess laieneb väljapoole klassiruum; omab ülevaadet õuesõppe ning kombineeritud meetoditest ja strateegiatest astronoomia teemade käsitlemiseks vajalike osaoskuste kujundamisel põhikooli III kooliastmes ja gümnaasiumi astmes.

Eeldused

kuulumine sihtrühma

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased, õppeprotsessi toetavad ruumid: olemas on vajalik tehnika, võimalus ruumi vastavalt vajadusele kujundada, rühmatööde tegemiseks piisavalt eraldumise võimalused jne.

koolitaja kompetentsus

Doktorikraad, valdkonnas töötamise kogemust üle 10 aasta ja täiskasvanute koolitamise kogemus üle 5 aasta.

Lõpetamistingimused

Astronoomia kursuse praktilise osa rakendamisel, mida võib teha ka õuesõppena, sageli eeldatakse, et on tarvis kallist teleskoopi ja muid kalleid vaatlusvahendeid. Tegelikult saab astronoomia teemade õpetamisel rakendada õuesõppes väga lihtsaid vahendeid (käsi, mõõdulint, mall, sirkel, nihik jne) ja seetõttu on õuesõppe ülesandeid võimalik teha igas koolis, kus vähegi aega ja tahtmist on. Samas ei ole kursuselt välja jäetud ka klassikaline teleskoop ja selle mudeldamine, kuna see siiski jääb vaatlustehnika oluliseks osaks. Järgnev kursuse temaatika ongi pühendatud teemadele, mida annab õues- ja kombineeritud õppe raames rakendada ja sisaldab ka töölehti õpilastele.
Teemade kohta on olemas õpilastele töölehed (nii õuesõppe palja silmaga kui teleskoobiga vaatlemiseks kui ka siselaborite kohta) ja valikuliselt ka õpetaja tööjuhendid õuesõppe ülesannete rakendamiseks. Laborite oluliseks märksõnaks on ka integratsioon teiste ainetega, näiteks on võimalik seostada osa ülesandeid geograafia, informaatika kui ka matemaatikaga. Osad õuesõppe laborid on kombineeritud siselaborite/ülesannetega, mida sooritatakse/lahendatakse osaliselt klassiruumis.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tõend

Koolitajad

Katrin Laas

Kursuse hind

75 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
sisaldab õppematerjale.

Korraldaja

Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 639 1751, katrin.soidra-zujev@tlu.ee

AJAKAVA

aeg teema koolitaja + asutus ruum
23.03.2017 10:00-13:00 seminar/loeng
23.03.2017 14:00-17:00 seminar/loeng
24.03.2017 10:00-13:00 seminar/loeng
24.03.2017 14:00-17:00 seminar/loeng