YKC0018/1 - Sissejuhatus sotsiaalteaduste doktoriõppesse

Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

21.02.2017 - 13.06.2017

Registreerimise tähtaeg

15.02.2017

Toimumise koht

Tallinna Ülikooli linnaku Astra hoone. Ruum A-447
https://www.tlu.ee/et/ylikool/Linnak

Maht

130 akadeemilist tundi (kontaktõpe 20 tundi, iseseisevõpe 110 tundi)

Sihtgrupp

Sotsiaalteaduste doktoriõppest huvitatud sotsiaal-, käitumis-, kasvatus- või terviseteaduste magistrikraadi või sellele vastava haridustasemega isikud

Eesmärk

saada kinnitust uurimisvaldkonna valikuks ning konkurentsivõimelise doktoritöö kavandi koostamiseks toetavas ja teadmiste arengut stimuleerivas ja soodustavas keskkonnas.

Sisu

I Doktoriõpe sotsiaalteadustes ja uurimisvaldkonnad
Sisu: Ühiskonnateaduste Instituudis läbiviidava doktoriõppe, õppekavade ja uurimisvaldkondade tutvustus; doktoritöö kavandi tutvustus; võimaliku uurimisteema avamine, sh huvi, põhjendus ja argumentatsioon. Doktoriseminaris osalemine (doktorantide ettekanded ja diskussioon).
Väljundid: Seminari lõppedes omab õppija ülevaadet sotsiaalteaduste doktoriõppest ja uurimisvaldkondadest, doktoritöö kavandist ning vajalikest eeldustest doktorikraadi kaitsmiseks.
II Sotsiaalteadused ja kirjanduse analüüs
Sisu: Luuakse eeldused sotsiaalteaduste mõistmiseks; tutvustatakse teaduskirjanduse kasutusvõimalustest uuritaval teemal. Doktoriseminaris osalemine (doktorantide ettekanded ja diskussioon).
Väljundid: Doktoriõppesse sisseastumisest huvitatud õppijad orienteeruvad oma uurimisteemas, on teadlikud teema objektiivsusest ja aktuaalsusest ning omavad ülevaadet teaduskirjanduse kasutusvõimalustest uuritaval teemal (andmebaasid, otsingusõnad, kirjanduse valiku kriteeriumid) ning mõistavad sotsiaalteaduste valdkonda.

III Uurimisprobleemi sõnastamine
Sisu: Uurimisprobleemi sõnastamine (eelnevalt on töötatud teaduskirjandusega, et saada ülevaade nähtusest/protsessist), teoreetilise käsitluse põhjendused. Doktoriseminaris osalemine (doktorantide ettekanded ja diskussioon).
Väljundid: Doktoriõppesse sisseastumiseks ja doktoriõppe läbimiseks ettevalmistatud üliõpilased, kes oskavad formuleerida oma uurimisprobleemi ja argumenteerida antud teemal kaasõppijate, doktorantide ja õppejõududega.

IV Uurimistöö metodoloogia käsitlused, uurimis- ja andmeanalüüsi meetodid
Sisu: Diskuteeritakse uuritavate nähtuste lähenemis- ja käsitlusviiside üle ning antakse ülevaade sobilikest uurimis- ja andmeanalüüsimeetoditest. Doktoriseminaris osalemine (doktorantide ettekanded ja diskussioon).
Väljundid: Doktoriõppesse sisseastumisest huvitatud õppijad, kes suudavad analüüsida ja hinnata uurimistöö metodoloogiat ning uurimis- ja andmeanalüüsi-meetodeid oma teemast lähtudes ning koostada doktoritöö kavandit.

V Doktoritöö kavandi ettekanne
Sisu: Doktoritöö kavandi ettekanne ja dialoog, kaasõppijate retsensioon kavandile ning tagasiside õppejõududelt ja potentsiaalselt juhendajalt
Väljundid: Doktoriõppesse sisseastumiseks ja doktoriõppe läbimiseks ettevalmistatud õppijad, kellel on selge visioon ja ettevalmistus kandideerimiseks doktoriõppesse konkurentsivõimelise doktoritöö kavandiga ning oskus argumenteerida antud teemal kaasõppijate, doktorantide ja õppejõududega

Õpiväljundid

Ettevalmistus kandideerimiseks sotsiaalteaduste doktoriõppe õppekavadele; teadmine ja ülevaade Ühiskonnateaduste Instituudi uurimisvaldkondadest ja teadustegevusest; ülevaade uurimistöö metodoloogia käsitlustest, sobilikest uurimis- ja andmeanalüüsi meetoditest; kriitilise analüüsi ja diskussiooni võimalus antud valdkonna õppejõudude ja doktorantidega; teadmised oma uurimisteema arendamiseks vajalikest teadusartiklite andmebaasidest; konkurentsivõimeline doktoritöö kavand doktoriõppesse sisseastumiseks.

Eeldused

Kursusel osalemise eelduseks on magistrikraad või sellele vastav kvalifikatsioon sotsiaal-, käitumis-, kasvatus- või terviseteadustes.

õpikeskkond

Doktoriõppe eelkooli seminarid toimuvad Tallinna Ülikoolis (täpsustatud ruumi info saadetakse enne koolituse algust osalejatele e-kirja teel); lisaks seminaridele on võimalik kokku leppida individuaalsed kohtumised potentsiaalsete juhendajatega.

koolitaja kompetentsus

Ühiskonnateaduste Instituudi õppejõud: Merike Sisask, Karmen Toros, Ellu Saar, Peeter Selg, Luule Sakkeus

Lõpetamistingimused

Seminarides osalemine, vajalike ülesannete täitmine ning doktoritöö kavandi kaitsmine; kohustuslik on: (a) osaleda seminaridel ja koostada vastavad iseseisvad tööd, mis toetavad doktoritöö kavandi kirjutamist (täpsem kirjeldus on esitatud seminaride kirjelduse juures), ja (b) koostada nõuetekohane doktoritöö kavand (sh ettekandmine ja dialoog) viimasel seminaril, kavandi esitamine

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Karmen Toros, Merike Sisask, Ellu Saar, Peeter Selg, Luule Sakkeus

Vastuvõtukriteeriumid: CV (teenistuskäik, varasem teadus-, arendusprojektide ja õppetöö kogemus, loetleda kõik ilmunud publikatsioonid) ja motivatsioonikiri. Esitamine 15.02.2017 e-postile: karmen.lai@tlu.ee

Kursuse hind

0 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Ühiskonnateaduste instituut, Marika Kutškova, 6409 456, taienduskoolitus_yti@tlu.ee

AJAKAVA

aeg teema koolitaja + asutus ruum
21.02.2017 15:00-18:30 Seminar I. Doktoriõpe sotsiaalteadustes ja uurimisvaldkonnad Karmen, Toros, Merike Sisask, Ellu Saar, Peeter Selg, Luule Sakkeus A-447
21.03.2017 15:00-18:30 Seminar II. Sotsiaalteadused ja kirjanduse analüüs Karmen Toros A-447
18.04.2017 15:00-18:30 Seminar III. Uurimisprobleemi sõnastamine Peeter Selg A-447
16.05.2017 15:00-18:30 Seminar IV. Uurimistöö metodoloogia käsitlused, uurimis- ja andmeanalüüsi meetodid Ellu Saar, Luule Sakkeus A-447
13.06.2017 15:00-18:30 Seminar V. Doktoritöö kavandi ettekanne Merike Sisask, Karmen Toros, potentsiaalsed juhendajad A-447