PSP7134.LT/1 - Läbirääkimiste ja lepitamise psühholoogia ("Vaidluste lahendamine – lepituse õiguslik ja psühholoogiline käsitlus" koolituse moodul)

Toimumise aeg

05.09.2024 - 22.03.2025

Registreerimise tähtaeg

26.08.2024

Toimumise koht

Uus-Sadama 5, Tallinn

Maht

156 akadeemilist tundi (kontaktõpe 48 tundi, iseseisevõpe 108 tundi)

Sihtgrupp

avaliku sektori töötajad ja ettevõtjad, kes puutuvad kokku vaidluste tülide lahendamisega, kus ollakse seisus, et ei taheta veel kohtusse minna

Eesmärk

Omandada läbirääkimiste oskusteave, osata seda rakendada vaidluste lahendamisel ja kolmanda osapoolena läbirääkimistesse sekkumisel. Omandada praktiliseks lepitamiseks vajalik oskusteave ja lepitamiseks vajalikud oskused, sealhulgas andmekaitse ja kirjalike kokkulepete sõnastamine.

Sisu

Läbirääkimiste põhimõisted, strateegilised ja taktikalised valikud, läbirääkimiste võistlevad ja koostöö protsessid, kriisiläbirääkimiste osised, läbirääkimiste ettevalmistamise sarrused, läbirääkimiste analüüs. Lepituse mõiste, lepituse taustad, lepituse asend teiste konflikti lahendamise meetodite seas. 3 lepitamise peamist viisi: hindav, hõlbustav ja muundav; lepitamise astmeline kulg, ootused ja nõuded lepitajale, lepitamise eripära valdkondade kaupa: töökohalepitus, lepitamine organisatsioonis, ärilepitus, perelepitus jt.

Õpiväljundid

Tunneb ja kasutab läbirääkimiste oskusteabe sisu ja allikaid. Rakendab projekti- ja meeskonnatöö toimimise põhimõtteid, sh rollide jaotamine, vastutuse võtmine, panustamine grupitöösse. Teab lepitusega seotud põhimõisteid ja peamisi lepituse toimimise mudeleid ja lepitajale esitatavaid kutsenõudeid. On kogenud lepituse käiku nii vaatlejana, lepitajana kui ka lepituse osapoolena. Eristab lepitusprotsessi etappe, tunneb need teadmistele toetudes ära. Analüüsib lepituslugusid nii teksti kui ka salvestuste põhjal. Oskab suunata osapoolte läbirääkimiste käiku kolmanda osapoolena ja sõnastada kokkuleppeid.

Eeldused

Omab bakalaureusekraadi, inglise keele oskus vähemalt B2 tasemel, oskus töötada teaduskirjandusega ning tunneb huvi lepituse õigusliku ja psühholoogilise käsitluse vastu.

koolitaja kompetentsus

Arno Baltin on õppinud perelepitajaks ja lepitajate koolitajaks Integratiivse Lepitamise Ühingu juures Arthur Trosseni käe all ja õppinud piiriülest perelepitust MiKK e.V juures.. Arno Baltin on Eesti lepitajate Ühingu liige ja osales perelepitajate kutsestandardi töörühmas Kutsekoja juures. On töötanud Tallinna Perekeskuses osalise koormusega lepitajana, viinud läbi organisatsiooni lepitusi .

Lõpetamistingimused

Koolitus toimub loengu ja seminari vormis (simulatsioon ja selle analüüs, juhtumi analüüs, eneseanalüüs küsimustike abil, visualiseerimine). Loengutes ja seminaridel oskusteabe kinnistamine arutelude ja praktiliste harjutuste, sealhulgas kirjalike kokkulepete, rollimängude abil. Kogemuse tagantjärgi mõtestamine ja analüüsimine suuliselt ja kirjalikult. Eesti- ja inglisekeelse õppekirjanduse abil põhimõistete ja nendevaheliste seoste omandamine.
Osaleja eeltöö töötab läbi teaduskirjanduse. Teaduskirjanduse allikad: Fisher, R.,Ury, W. ja Patton, B. (2004) Kuidas panna nad ütlema jah! : kokkuleppe saavutamine läbirääkimiste teel - järeleandmisi tegemata. Tartu : Fontese Kirjastus. Lewicki R.J., Saunders, M.D. and Minton, J.W. (2019) Läbirääkimiste põhitõed. Tartu: Fontes ptk 1., 2., 3 lk 1-116 (1. Läbirääkimiste olemus.; 2. Jaotava kauplemise strateegia ja taktika.; 3. Liitvate läbirääkimiste strateegia ja taktika.) Voss, Ch. ja Tahl, R (2019) Unusta kompromissid : räägi läbi nii, nagu sõltuks sellest sinu elu. Tallinn: Äripäev. Lehtsaar, T. (2008) Suhtlemiskonflikti psühholoogia. Tartu: TÜ Kirjastus lk 15–63 (1. osa) (Konfliktist üldiselt). Trossen, A., Hofmann, R., Rothfisher, D.B. (2008) Mediatsioon: Mediatsiooni teoreetilised ja praktilised alused. SA Eesti Õiguskeskus. lk 13–35. (Konfliktiteooria ja konflikti juhtimine). Baltin, A. (2020) Lepituse areng Eestis

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Arno Baltin

Kursuse hind

2610 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 6409443, katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

10