AYC0341/1 - Vanemaealiste kaasamine ja arendamine ("Seenioritöö " koolituse moodul)

Vaata ka tlu.ee/koolitused/seenioritoo
Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

18.01.2024 - 06.06.2024

Registreerimise tähtaeg

31.08.2023

Toimumise koht

Kagu-Eesti Innovatsioonikeskus (KEIK), Räpina mnt 12, Võru

Maht

156 akadeemilist tundi (kontaktõpe 40 tundi, iseseisevõpe 116 tundi)

Sihtgrupp

Vanemas keskeas ja vanemas eas inimestega tegelevate üleriigiliste ja kohalike organisatsioonide ja asutuste esindajad, kohalike omavalitsuste ja nende allasutuste töötajad, kultuuri- ja haridusasutuste töötajad, era- ja kolmanda sektori inimesed, kes töötavad rahvastiku vanemat osa puudutavate küsimustega ja peaksid seisma vanemaealiste õiguste eest ja vanuselise diskrimineerimise vastu nii tööturul, sotsiaalvaldkonnas kui kõikides teistes eluvaldkondades.

Eesmärk

mõista vanemaealiste õppimise eripärasid ja arendada oskusi vanemaealiste õppe korraldamiseks kogukonnas, töökeskkonnas, formaalhariduses ja kinnistes institutsioonides.

Sisu

Haridusgerontoloogia areng Euroopas. Euroopa ja Eesti elukestva õppe poliitikadokumentide analüüs vanemaealiste õppe seisukohast. Andragoogika ja geragoogika erinevused. Õppimise mõju vanemaealisele. Vanemaealiste õppimise mõju ühiskonnale: demograafia, tööturu ja rahvastiku tervise arengutrendid. Objektiivsed muutused vananemisel, mis mõjutavad õppimist. Vanuselised stereotüübid vanemaealiste õppe mõjutajana. Vanuselise diskrimineerimise (ageism) väljendused õppekontekstis. Sugude vaheline erinevus vanemaealiste õppes. Vanemaealise inimese õppimine kogukonnas ja noorte roll. Vanemaealistele suunatud õppeprogrammide ja töökeskkonnas toetatud õppimise analüüs haridusgerontoloogia põhimõtete alusel. Õppimine neljandas eluetapis.

Õpiväljundid

suudab argumenteerida vanemaealiste õppimise vajadust; planeerib ja korraldab vanemaealistele suunatud õppeprotsessi; arvestab vanemaealise õppija eripäradega eri õppekontekstides; teab vananemise psühholoogiast, ühiskonna hoiakutest vananemisele ja selle mõjust vanemaealisele õppijale, tunneb vanemaealiste õpet käsitlevaid dokumente ja omab ülevaadet Eesti vanemaealiste õppe korraldamisest; omab isiklikku kogemust vanemaealiste õppeprotsessi hindamisel.

Eeldused

Osaleja on valmis kogu programmi jooksul tegema koostööd oma organisatsiooni teiste liikmetega, tema ja organisatsioon on valmis algatama tegevusi, mis on seotud vanemaealiste huvikaitsega ja läbi viima oma tööga seotud arendusprojekti.

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased ja õppimist toetavad õpperuumid. Ruum on loodud koostöötegevusteks. Õppeklassis on olemas teisaldatavat toolid, mis võimaldavad väikerühmade moodustamist. Õppepäevade vahelisel perioodil on osalejate jaoks kasutada veebipõhine õpikeskkond, mille kaudu on võimalik esitada ka grupitööde tulemused. Õpe toimub nii ülikooli auditooriumis kui ka oma organisatsioonis, toimuvad külastuskäigud ja vaatlused teistes organisatsioonides.

koolitaja kompetentsus

Koolitajal on vähemalt MA-kraad, varasem täiskasvanute koolitamise kogemus ja koolituskogemus vanemaealiste huvikaitse ja arendamise valdkondades.

Lõpetamistingimused

Iseseisev töö: töö kirjandusega ja loetu põhjal osalemine kolmel seminaril (haridusgerontoloogia arengulugu ja kriitiline vaade praktikatele, vanemas eas õppe rahvusvaheline praktika; vanemate meeste kaasamine); töö veebiallikatega ja osalemine refereeriva artikli koostamisel või toimetamisel ja avaldamisel 65b Seinalehe numbrina; praktiline töö vanemaealis(te)ga, mille teema valitakse kolmest teema vahel. Teemad: põlvkondadevaheline koostöö; vestlus surma ehk elu mõtestamise teemal; liikumine mõlemast soost vanemaealistele; osavõtt vähemalt kahest vaatlusest (kui grupivaatluse aeg ei sobi, siis iseseisvalt); (soovi korral) haridusgerontoloogia testiks ettevalmistumine

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Tiina Tambaum

Kursuse hind

780 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
Hind sisaldab käibemaksu. Hind kehtib kogu Seenioritöö mikrokraadiprogrammile (4 moodulit).

Korraldaja

koolitus- ja konverentsikeskus, Lilian Rückenberg, 6199516, lilianr@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

10