DTC0188/1 - Teadusandmete haldamine

Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

19.09.2023 - 21.05.2024

Registreerimise tähtaeg

04.09.2023

Toimumise koht

veebis

Maht

520 akadeemilist tundi (kontaktõpe 80 tundi, iseseisevõpe 440 tundi)

Sihtgrupp

avaliku ja erasektori organisatsioonides (nt teadus- ja arendusasutustes) töötavad spetsialistid, kes vajavad teadmisi ja oskusi teadusandmete haldamiseks majanduse, tööstuse, tervishoiu, põllumajanduse, kultuuri, hariduse jm valdkondades.

Eesmärk

kujundada teadmised ja oskused avatud teaduse väljakutsetest ja praktikatest, et soodustada avatust, juurdepääsetavust ja taaskasutatavust nii teaduslikus uurimistöös, ühiskonnas kui ka üksikteadlaste, teadusavastuste ja innovatsiooni valdkonnas. Mikrokraad arendab pädevusi teadusandmete kasutamisest, haldamisest ja taaskasutamisest, teadlikkust privaatsusest, turvalisusest, eetilistest ja õiguslikest aspektidest ning aitab hinnata teadusandmete kvaliteeti ning rakendada erinevaid tööriistu ja platvorme erinevates teadusvaldkondades vastavalt õiguslikele ja eetilistele raamistikele.

Sisu

Avatud teadus ja teadusandmete poliitika. Teadusandmete säilitamine ja taaskasutamine. Teadusandmete metaandmete loomine ja haldamine. Teadusandmete kvaliteet, privaatsuse, turvalisuse, eetika ja õiguslikud aspektid. Teadusandmete esitamine, analüüsi vahendid ja tehnikad. Teadusandmete haldamine eri kontekstis: humanitaar-, sotsiaal- ja loodusteadustes.

Õpiväljundid

omab laialdast arusaama avatud teaduse väljakutsetest, praktikatest ja mõjust uurimistööle, ühiskonnale ja uurijale; tunneb teadusandmete kasutamise ja taaskasutamise häid praktikaid, on võimeline rakendama erinevaid tööriistu, meetodeid ja platvorme teadusandmete haldamiseks; loob metaandmeid vastavalt eri standarditele ja haldab neid tõhusalt; omab arusaama teadusandmete privaatsusest, turvalisusest, eetilistest ja õiguslikest aspektidest ja turvalisuse meetmetest; hindab teadusandmete kvaliteeti; analüüsib ja visualiseerib uurimisandmeid esitamaks andmeid eri vormingutes ja visuaalsetes stiilides; tunneb andmetüüpe ja andmehalduspraktikaid, mis on spetsiifilised humanitaar-, sotsiaal- ja loodusteadustes, nende eripärasid, haldab teadusandmeid vastavalt eri teadusvaldkondade vajadustele.

Eeldused

sihtgruppi kuulumine

koolitaja kompetentsus

vähemalt magistrikraad, täiskasvanute koolitamise kogemus, oma valdkonna ekspert

Lõpetamistingimused

osalemine kontaktõppes (e-õpe), iseseisvate ja rühmatööde tegemine vastavalt läbitavatele õppeainetele.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Aile Möldre, Aira Lepik, Elviine Uverskaja, Kädi Riismaa, Marianne Paimre, Merle Laurits, Sigrid Mandre, Silvi Metsar, Sirje Virkus, Tiiu Tarkpea

Kursuse hind

1400 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Digitehnoloogiate instituut, Kersti Maidra, 6409428, kersti.maidra@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

10