LTC0372/1 - Taastav õigus ("Vaidluste lahendamine – lepituse õiguslik ja psühholoogiline käsitlus" koolituse moodul)

Kursusele registreerimine toimub läbi raamõppekava: Vaidluste lahendamine – lepituse õiguslik ja psühholoogiline käsitlus

Toimumise aeg

07.01.2022 - 20.01.2022

Toimumise koht

Tallinn, Narva mnt 25

Maht

56 akadeemilist tundi (kontaktõpe 18 tundi, iseseisevõpe 38 tundi)

Kokkuvõttev lühikirjeldus

Mikrokraadiprogrammi on oodatud vähemalt bakalaureusekraadiga õppijad, eriti need, kelle igapäevatöös on vajalik lepitusmenetluse õigusliku tausta tundmine ja praktilised psühholoogia-alased teadmised ning kogemus.

Sihtgrupp

Avaliku sektori töötajad ja ettevõtjad, kes puutuvad kokku vaidluste tülide lahendamisega, kus ollakse seisus, et ei taheta veel kohtusse minna.

Eesmärk

saada ülevaade taastava õiguse olemusest, mõista põhiprintsiipe, omandada adekvaatne pilt taastava õiguse potentsiaalist ja probleemidest.

Sisu

Taastava õiguse olemus, peamised printsiibid, terminoloogia ja sellega kaasnevad probleemid, peamised praktikad ja nende rakendamise võimalused Eestis.

Õpiväljundid

mõistab taastava õiguse olemust ja põhiprintsiipe; omab ülevaadet praktikatest ja mõistab nende kasu; suudab kriitiliselt hinnata taastava õiguse rakendamise nõrkusi; omab nägemust taastava õiguse rakendamise võimalustest


Eeldused

omab bakalaureusekraadi ning tunneb huvi lepituse õigusliku ja psühholoogilise käsitluse vastu

õpikeskkond

Õppetöö toimub koolituse läbiviimiseks sobivates õpperuumides, mis on varustatud vajaliku õppetehnikaga ja vastavad tervisekaitse- ja ohutusnõuetele. Kursuse korralduses võidakse teha muudatusi riigis kehtestatud piirangute korral.

koolitaja kompetentsus

Jaanus Kangur on taastavat õigust õppinud Kanadas Queens College’is ja Inglismaal Londoni Ülikooli Õigusinstituudis (School of Law) keskuses International Centre for Prison Studies. Osalenud mitmes rahvusvahelises taastava õiguse teemalises projektis, näiteks „Improving Knowledge and Practice of Restorative Justice. A Comparative Research Study on Restorative Justice“, mida viisid läbi Balti Kriminaalpreventsiooni Instituut, Kiel University ja Thames Valley Probation. Kirjutanud mitmeid taastava õiguse teemalisi artikleid, näiteks „Taastavast õigusest tegelikult“ https://www.err.ee/1087550/jaanus-kangur-taastavast-oigusest-tegelikult ning koostanud mitmeid taastava õigusega seotud õppematerjale, näiteks „Ümarlaua meetod – tänapäevase juhi arendusmeetod“, „Taastava õiguse programm „Tee“. Justiitsministeeriumi tellitud programmi käsiraamat vanglakaplanitele“ ja „Elu turvalises linnas: taastava õiguse käsiraamat.“

Lõpetamistingimused

Osaleja eeltööna töötab läbi teaduskirjanduse. Koolitus toimub loengu ja seminari vormis (näidislood ja-videod ning juhtumianalüüsid)
Teaduslikud allikad iseseisvakstööks:
Kangur, J. (2016). Õppigem ajaloost e mis on taastav õigus ja kuidas seda koolis kasutada? Õpetajate Leht
Kangur, J. (2017). Taastav õigus. Ajakiri “Märka Last”
Kangur, J. (2020). Taastavast õigusest tegelikult.err
Van Ness, D.W; Strang, K.H. (2014). Restoring Justice. An Introduction to Restorative Justice. Routledge
Zehr, H. (2002). The Little Book of Restorative Justice. Good Books

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Jaanus Kangur

Kursuse hind

2400 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 6391751, katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

12

AJAKAVA

aeg teema koolitaja + asutus ruum
07.01.2022 14:00-17:15 Jaanus Kangur
08.01.2022 10:00-17:15 Jaanus Kangur
20.01.2022 10:00-13:15 Jaanus Kangur