YKC0066/1 - Vanemaealiste heaolu toetava kogukonnatöö ja huvikaitse korraldamine:„Ennastjuhtivaks vananejaks“ ("Vanemaealiste huvikaitse võimekuse arendamine" koolituse moodul)

Viimane ehk 10. õppesessioon on jagatud kolmeks ja toimub järgmistel kuupäevadel: 8.09.2021 - 9.09.2021 6.10.2021 - 7.10.2021 3.11.2021 - 4.11.2021

Toimumise aeg

08.09.2021 - 17.02.2022

Toimumise koht

Tallinn, Narva mnt 25, Tallinna Ülikool

Maht

156 akadeemilist tundi (kontaktõpe 48 tundi, iseseisevõpe 108 tundi)

Sihtgrupp

Vanemas keskeas ja vanemas eas inimestega tegelevate üleriigiliste ja kohalike organisatsioonide ja asutuste esindajad. Osalema on oodatud on vanemaealiste poliitika komisjoni liikmesorganisatsioonide esindajad, samuti linnade ja valdade liidu esindajad, kultuuri- ja haridusasutuste töötajad, era- ja kolmanda sektori inimesed, kes töötavad rahvastiku vanemat osa puudutavate küsimustega ning peaksid seisma vanemaealiste õiguste eest ja vanuselise diskrimineerimise vastu nii tööturul, sotsiaalvaldkonnas kui kõikides teistes eluvaldkondades.

Eesmärk

on reaalsele huvikaitsevajadusele või heaoluga seotud probleemile lahendust pakkuva arendusprojekti kaudu kujundada vabariigis võrgustik spetsialistidest, kes on võimelised individuaalsel tasandil võimestama inimesi saama teadlikuks ennastjuhtivaks vananejaks ning ühiskonna tasandil seisma vanemaealiste õiguste ja heaolu eest.

Sisu

Heaoluindeksid, elatustase jms. Juurdepääs teenustele, transpordivõimalused. Juurdepääs nõustamisele. Toimetulek, iseseisev elu. Lähedaste hooldusega seotud küsimused. Tervis, tervislikud eluviisid. Turvaline elulaad, riskide ennetamine ja maandamine. Vanemaealiste diskrimineerimine, ärakasutamine, selle ennetamine ja tõkestamine. Ühiskonda kaasatus. Sotsiaalne aktiivsus. Õppimisvõimalused, enesetäiendamine. Põhimõisted: normaalne vananemine, vananemiskeskkond, heaolu, sotsiaalteenused, iseseisev toimetulek, tervisekäitumine, diskrimineerimine, ilmajäetus, sotsiaalne kaasatus ja põlvkondadevaheline koostöö, õppimine vanemas eas.

Õpiväljundid

oskab koostada vanemaealiste huvikaitsevajadusele või kohaliku vananemiskeskkonna arendusvajadusele vastavat projekti; oskab tuvastada probleemi, defineerida väljakutseid, sõnastada kõikvõimalikke lahendusvõimalusi, valida parim lahendus, planeerida ressursid ja tööd selle lahenduse ellu viimiseks, testida plaani elluviimist või viia plaan ellu täies mahus;
on kujundanud vastavalt tänapäevastele vananemisteooriatele (ümber) oma väärtused ja hoiakud vanemaealiste, vananemise ja vananemiskeskkonna suhtes; teab, kuidas ja oskab võimestada inimesi ennastjuhtivaks vananejaks kujuneda, arendada heaolu toetavat vananemiskeskkonda, arvestades demograafilisi trende, kasutades võimestamise- ja huvikaitseoskusi, tänapäevaseid digisoskusi ning kommunikatsiooni- ja koostööoskusi.

Eeldused

kuulumine sihtgruppi

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased ja õppimist toetavad õpperuumid. Ruum on loodud koostöötegevusteks. Koolitus toimub õppeklassis, kus on olemas teisaldatavat toolid, mis võimaldavad väikerühmade moodustamist. Kontaktpäevade vahelisel perioodil on osalejate jaoks kasutada veebipõhine õpikeskkond, mille kaudu on võimalik esitada ka grupitööde tulemused.

koolitaja kompetentsus

vähemalt magistrikraad ja varasem täiskasvanute koolitamise kogemus vähemalt 5 aastat.

Lõpetamistingimused

arendusprojekt, osalemine vaatlustel, esitlus

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Tiina Tambaum, Marju Medar, Katrin Aava, Mari-Liis Jakobson jt.

Kursuse hind

90 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)
Koolitus on toetatud Euroopa Liidu Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondist. Osaleja tasu on 45 eurot koolituspäev eraldi võetud moodulite puhul ja kahepäevase mooduli hind kokku on 90 eurot. Hinnale ei lisandu käibemaks.

Korraldaja

koolitus- ja konverentsikeskus, Lilian Rückenberg, 6199516, lilianr@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

15