AKJ7230.YK/2 - Vaidluste kohtuvälise lahendamise õiguslik regulatsioon ("Vaidluste lahendamine – lepituse õiguslik ja psühholoogiline käsitlus" koolituse moodul)

Registreerimine osalema ainult mikrokraadi"Vaidluste lahendamine – lepituse õiguslik ja psühholoogiline käsitlus" pealt.

Toimumise aeg

05.09.2024 - 22.03.2025

Registreerimise tähtaeg

26.08.2024

Toimumise koht

Uus-Sadama 5, Tallinn

Maht

104 akadeemilist tundi (kontaktõpe 32 tundi, iseseisevõpe 72 tundi)

Sihtgrupp

Avaliku sektori töötajad ja ettevõtjad, kes puutuvad kokku vaidluste tülide lahendamisega, kus ollakse seisus, et ei taheta veel kohtusse minna.

Eesmärk

Saada ülevaade vaidluste kohtuvälise lahendamise liikidest kehtiva õiguse kontekstis ning vaidluse kohtuvälise lahendaja funktsioonidest ja rollist konflikti lahendamise protsessis. Õppida analüüsima lepitusseaduse tähenduses lepitamismenetluse ja muude tähtsamate õiguslikult reguleeritud vaidluste kohtuväliste lahendamise liikide põhimõtteid, eeldusi ja käike.

Sisu

Vaidluste kohtuvälise lahendamise liigid (vahekohus, lepitamine, vahendamine, läbirääkimised jne) ja meetodid kehtiva Eesti, Euroopa Liidu ja rahvusvahelise õiguse kontekstis.
Vaidluse kohtuvälise lahendaja funktsioonid ja rollid konflikti lahendamise protsessis, sealhulgas õiguslikke ja eetilisi nõuded ning vastutus. Lepitusseaduse tähenduses lepitamismenetluse, kriminaalmenetlusliku vahendusmenetluse ja muude tähtsamate õiguslikult reguleeritud vaidluste kohtuväliste lahendamise liikide põhimõtted, eeldused ja käik.

Õpiväljundid

Analüüsib vaidluste kohtuvälise lahendamise eri liikide kasutamise lubatavust, sobivust ja perspektiivikust kehtiva õiguse kontekstis ning vaidluse kohtuvälise lahendaja funktsioone ja rolli konflikti lahendamise protsessis. Teab lepitusseaduse tähenduses lepitamismenetluse läbiviimise põhimõtteid, eeldusi ja käiku ning kasutab neid teadmisi. Teab muude vaidluste kohtuvälise lahendamise õiguslikku raamistikku ja tähtsamate õiguslikult reguleeritud vaidluste kohtuväliste lahendamise liikide põhimõtteid, eeldusi ja käiku.

Eeldused

Omab bakalaureusekraadi, inglise keele oskus vähemalt B2 tasemel, oskus töötada teaduskirjandusega ning tunneb huvi lepituse õigusliku ja psühholoogilise käsitluse vastu.

koolitaja kompetentsus

Koolitusprogrammi eest vastutavad oma erialadel tunnustatud õppejõud.

Lõpetamistingimused

Osaleja eeltööna tutvub õigusaktide ja asjakohase kirjandusega. Läbitavad loengud - tsiviilkohtumenetlusest, perekonnaseadusest, lepitusseadusest ning rahvusvahelisest õigusest ja Euroopa Liidu õigusest. Loengu seminarides toimub kaasuste lahendamine ning kohtupraktika analüüsimine. Õigusaktid ja teemakohane kirjandus: Laste õiguste konventsioon. ÜRO poolt vastu võetud 20.11.1989, RT II 1996, 16, 56; Haagi 1980.a. lapseröövi konventsioon. RT II 2001, 6, 33; Euroopa Liidu Põhiõiguste Harta; Euroopa Liidu leping. Euroopa Liidu toimimise leping. Juura 2010; Euroopa Sotsiaalharta I osa põhimõtted (Eesti suhtes jõustus 01.11.2000), RT II 2000, 15, 93; Nõukogu määrus (EL) nr 2019/1111, 25.06.2019, mis käsitleb kohtualluvust ja vanemliku vastutusega seotud kohtuasjades tehtud lahendite tunnustamist ja täitmist ning rahvusvahelisi lapserööve ( uuesti sõnastatud): http://eur-lex.europa.eu;

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Margus Ott, Tanel Kalmet, Tiina Pajuste, Norman Aas, Meelis Eerik, Mare Merimaa

Kursuse hind

2610 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 6409443, katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

10