LTC0099 - Astronoomia teemade õpetamisest I ja II kooliastmes loodusõpetuse raames

Sihtgrupp

Klassiõpetajad, loodusõpetuse õpetajad põhikoolis

Eesmärk

kujundada loodusõpetuse tundide läbiviimiseks ja astronoomiateemade käsitlemiseks vajalike teadmisi ja oskusi, lähtudes riiklikust õppekavast; rikastada tundi digivahendite abil; kujundada oskusi õuesõppe läbiviimiseks astronoomia osa õpetamisel.

Sisu

Meie kosmiline aadress. Skaalad astronoomias ja nendega seotud õpetamisproblemaatika. Kaasaegne ülevaade Päikesesüsteemist – mis on õpetamisel oluline, mis mitte. Gravitatsiooni vs raskusjõu käsitlus algklassides. Maa, Kuu ja Päikesega seotud nähtused ja seaduspärasused (kuufaasid ja nende õpetamisproblemaatika, päikese- ja kuuvarjutused, aastaajad, Maa pöörlemine). Tähistaevaga seotud liikumised (tähistaeva pöörlemine, tähtkujud, ajaarvestus) ja nende demonstreerimine simulatsioonide ja planetaariumprogrammidega. Päike kui täht, Päikese vaatlus ja selle ohutustehnika. Tähed, udukogud ja galaktikad. Levinud väärarusaamad astronoomia õpetamisel ja õppimisel ning neist tulenevad rõhuasetused teemade teaduspõhisel käsitlemisel. Ülevaade simulatsiooniliikidest ja õpetamismeetoditest simulatsioonide rakendamisel õppetöös. Simulatsioonide valikupõhimõtted sõltuvalt kooliastmest ja eelkriitika. Simulatsioonide põhjal tehtavad ülesanded/praktikumid/töölehed I ja II kooliastmes.

Eeldused

kuulumine sihtrühma

Õpiväljundid

teab õpikeskkonna laiendamise ja õppeprotsessi mitmekesistamise võimalustest astronoomia õpetamisel; omab ülevaadet astronoomiateemade käsitlemiseks vajalike osaoskuste kujundamise meetoditest ja strateegiatest I ja II kooliastmes.

Õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased, õppeprotsessi toetavad ruumid: olemas on vajalik tehnika, võimalus ruumi vastavalt vajadusele kujundada, rühmatööde tegemiseks piisavalt eraldumise võimalused jne.

Koolitaja kompetentsus

Doktorikraad, valdkonnas töötamise kogemust üle 10 aasta ja täiskasvanute koolitamise kogemus üle 5 aasta.

Maht

26 akadeemilist tundi

Korraldaja

Loodus- ja terviseteaduste instituut, Katrin Soidra-Zujev, 6391751, katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Koolitaja

Katrin Laas