YKC0121/1 - Kodanikuharidus

Registreerimine on lõppenud!

Toimumise aeg

04.09.2023 - 30.06.2024

Registreerimise tähtaeg

04.09.2023

Toimumise koht

Tallinn, Narva mnt 29, Tallinna Ülikool

Maht

286 akadeemilist tundi (kontaktõpe 77 tundi, iseseisevõpe 209 tundi)

Sihtgrupp

Praktiseerivad või tulevased ühiskonnaõpetuse õpetajad üldhariduskoolides, kodanikuhariduse valdkonnas mitteformaalset haridust pakkuvad koolitajad, vabaühenduste spetsialistid, rahvusvaheliste vahetus- ja praktikaprogrammide juhendajad, haridus- ja noorsootöö valdkonna spetsialistid riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutuses, ja/või inimesed kes on perspektiivis huvitatud politoloogia magistriõppesse astumisest.

Eesmärk

omandada kodanikuhariduse mikrokraad, mõtestada lahti, mis teeb inimesest kodaniku õiguslikus, poliitilises, ühiskondlikus ja hariduslikus vaates, aru saada, kuidas kodaniku roll, suhe riigiga ja osalusvõimalused muutuvad koos demokraatia teisenemisega; mõista, millised on kodaniku õigused ja kohustused suhetes riigiga ja kodanikeühiskonna liikmena, milline on kodaniku tegevuskeskkond demokraatlikes, autoritaarsetes ja erinevates hübriidrežiimides, kuidas need muutuvad illiberaalsuse ja populismi võidukäigu tingimustes.

Sisu

Demokraatia väljakutsed (6 EAP)
Sissejuhatus: demokraatia kui ideaal, režiim ja praktika.
Demokraatia normatiivsed mudelid.
Demokraatlik valitsetus ja poliitilised režiimid.
Demokraatia mõõtmine.
Populism: mõiste, põhjused ja tagajärjed.
Demokraatia vähikäik: mõiste, põhjused ja tagajärjed.
Kodanikeühiskond ja valitsemine.
Mis paneb inimesi osalema?
Kodanikeühiskonna toimijad: margikogujatest globaalsete sotsiaalsete liikumisteni.
Kodanikeühiskonna toimijate võimaluste struktuur

Kodakondsus (5 EAP)
Sissejuhatus. Riigi ja inimese suhete mudelid ja tasandid.
Kodaniku rolliootused: liberaalne, vabariiklik ja kommunitaarne kodakondsuskäsitlus, teised lähenemised.
Kodakondsus, kodanikeühiskond ja poliitiline osalus.
Kodakondsuse institutsiooni areng. Eesti kodakondsuspoliitika ajalugu ja hetkeseis. Kodanikuseisund. Kodakondsuspoliitika valikud. Kodakondsus ja ränne.
Kodakondsuse tasandid: kohalik, regiooni ja maailma. Euroopa Liidu kodakondsus. Kodakondsus ja hargmaistumine. Postnatsionaalne kodakondsus.
Kodanikukultuur ja kodanikuidentiteet. Võimestamine.
Kodanikuharidus: mõiste, võimalused ja piirangud, valikud.

Õpiväljundid

teab riigi ja inimese suhete mudelitest ja tänapäevases ühiskonnas inimese subjektsust kujundavatest teguritest; tunneb võimestamise lähtekohti, võimalusi ja piiranguid ning kodanikuhariduse sisu kujundamise valikuid; mõistab eri ootusi kodanikurollile, analüüsib ja arendab kodanikuhariduslikke õppematerjale;teab demokraatia normatiivsete kontseptualiseerimise võimalusi; orienteerub poliitiliste režiimide mitmekesisuses ja kasutab demokraatia indekseid, et kirjeldada ja võrrelda eri riikide poliitilisi režiime; mõistab populismi ja illiberalismi fenomeni ja seda, mis muudab need nüüdisajal edukaks; tunneb eritüübilisi kodanikeühiskonna toimijaid ja mõistab, kuidas need muutust kaasa tuua saavad; analüüsib lihtsamaid kodanikeühiskonna toimijate võimaluste struktuuri eri poliitilistes režiimides.

Eeldused

Omab vähemalt bakalaureuse kraadi või rakenduskõrgharidust. Panustab iga teema raames antud iseseisvasse töösse; paindlik ajakasutuses, mis võimaldab osaleda kontaktõppes; eesti keele aktiivne oskus vähemalt B2 tasemel, inglise keele passiivne oskus vähemalt B2 tasandil, isikliku sülearvuti kasutamisvõimalus.

õpikeskkond

Tagatud on tänapäevased ja õppimist toetavad õpperuumid. Ruum on loodud koostöötegevusteks. Õppepäevade vahelisel perioodil on osalejate jaoks kasutada veebipõhine õpikeskkond. Kontaktõpe toimub Tallinna Ülikoolis.

koolitaja kompetentsus

Leif Kalev on Tallinna Ülikooli poliitikateaduste professor. Tema õppe- ja teadustöö fookuses on kodakondsus, riiklus ning poliitika ja poliitikakujundamise suhestumine.
Mari-Liis Jakobson on Tallinna Ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent. Tema õppe- ja teadustöö fookuses on demokraatia teisenemine.

Lõpetamistingimused

Mikrokraadiprogrammi õpe kestab 2 semestrit, 10 kuud. Kontaktõpe toimub reedel ja/või laupäeval (keskmiselt 2-3 korda kuus) ülikooli auditooriumis arutlevate loeng-seminaride ning praktiliste töötubade vormis. Õppepäevade vahelisel perioodil on osalejatel kasutada veebipõhine õpikeskkond.
Läbimise eelduseks on kontaktõppes osalemine (või asendusülesannete sooritamine), seminarikirjanduse lugemine, iseseisvate tööde nõuetekohane sooritamine ja õigeaegne esitamine ning kursuse lõpueksami sooritamine.
Mikrokraadi raames kogutud ainepunktid on üle kantavad politoloogia magistriõppekava aineteks.

Kursuse lõpetamisel väljastatav dokument

TLÜ tunnistus

Koolitajad

Mari-Liis Jakobson, Leif Kalev

Kursuse hind

528 EUR (osaleja, hinnale ei lisandu km)

Korraldaja

Ühiskonnateaduste instituut, Karin Ratas, taienduskoolitus_yti@tlu.ee

Minimaalne osalejate arv

1

MOODULID

Demokraatia väljakutsed